Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, torsdag den 15. oktober 2026
”En usædvanlig film, skabt af en kvinde, der har mod og lyst til at udfordre både filmverdenens traditionelle verdenssyn og de forstenede livsformer i Afghanistans yderste områder”.
Sådan hedder det i en DR-omtale af filmen ”Wolf and Sheep”, som Ribe Filmklub nu viser i eftermiddagsBio den 20. oktober kl. 15.30 i seminarieHuset, fællessalen som sædvanlig med gratis adgang for alle.
I Afghanistans øde bjerge lever hyrdebørn med deres dyr. I disse egne fortælles historier og myter, som forklarer mangt og meget i tilværelsen. Både piger og drenge ved, at de skal holde sig adskilt. Drengene øver sig med deres stenslynger, så de kan holde ulvene på afstand. Pigerne leger bryllup og drømmer om kommende giftermål, og så sladrer de – lige som landsbyens kvinder. Det går ud over Sediqa, som de siger er forbandet. Også drengen Qodrat bliver offer for sladder, så han holder sig til de fjerneste egne.
En dag møder han Sediqa. De har begge anderledes ønsker for fremtiden end deres jævnaldrende.
Filmen er en blanding af dokumentar og spillefilm og bygger på instruktørens egne erindringer fra Afghanistan.
JP skrev om filmen: ”Ekstremt overbevisende”.
Eftermiddagsforestillingerne i Ribe Filmklub vises i samarbejde med Ældre Sagen i Ribe.






































































