Tekst Hasse Jørgensen, torsdag den 15. oktober 2026

For tredje gang indenfor få dage har der været et nyt indbrud i Bramming. Denne gang er det sket i et hus på Muldvadvej. De to foregående indbrud fandt sted på Nygårdsparken og Sønderparken.

I det aktuelle tilfælde er tyven eller tyvene kommet ind ved at bryde et vindue op formodentligt med et orangefarvet brækjern. Der var spor af et brækjern i vindueskarmen, ligesom der var rester af orange lak eller maling.

Udbyttet blev bl.a. 400 til 500 kroner i mønt og sedler, som lå i en skål i køkkenet. Om der yderligere er stjålet noget, er endnu ikke gjort op.

Politikommissær Ole Hillerup oplyser, at politiet har sikret sig spor på gerningsstedet, ligesom man har været rundt og tale med naboer, men ingen har set noget mistænkeligt.