Tekst og foto Torben Ravnborg Nissen, tirsdag den 7. juli 2026
Der er filmoptagelser i Ribe og Esbjerg i disse dage, hvor et hold unge filmskabere fra den aarhusianske filmuddannelse Super8 er i gang med førsteårsfilmen HOT STAR.
Filmen foregår i en vestjysk landsby og følger vennerne Kalle og Kevin, der driver gennem sommeren på motocrosscykler med bomber, ild og en trang til at overskride grænser. Men bag de vilde påfund ligger en fortælling om venskab, ensomhed og unge mænd, der har svært ved at sætte ord på det, der foregår indeni.
– Det er et ungdomsdrama med rigtig vilde unge drenge, siger instruktør Niels Fagerslev fra Aarhus.
Den ene af de to venner bliver gradvist mere grænseløs, mens den anden begynder at frygte, at venskabet er ved at glide ham af hænde.
– Den ene er måske lidt vildere end den anden. Han er inde i en manisk periode og gør nogle usunde ting, som gør, at deres veje ender med at skilles, siger instruktøren.
Filmen optages fra 5. til 8. juli og er blandt andre produceret af Astrid Juul Stenderup, der er født og opvokset i Esbjerg, men i dag bor i Aarhus. For hende har det været vigtigt, at fortællingen om Vestjylland også bliver skabt i området.
– Jeg har gennem nogle år lavet film herhjemme og mødt en masse fantastiske mennesker og ildsjæle. Det gør, at vi kan få lov til at have de ambitioner, vi gerne vil have i området, siger hun.
Holdet har blandt andet fået hjælp fra lokale kræfter omkring motocrossmiljøet. Esbjerg Filmværksted har også bidraget til produktionen, blandt andet med kontakt til unge og hjælp til casting.
– Vi får simpelthen en masse hjælp, og det er helt fantastisk, siger Astrid Juul Stenderup.
Valget af Ribe og Esbjerg som optagelsessted er bevidst. Holdet bag filmen ønsker at give en del af Danmark, der sjældent fylder meget på film, en mere central plads.
– Vi synes, at den her del af Danmark er underrepræsenteret på film. Der er rigtig mange ting, der foregår i København. Vi vil gerne som jysk filmskole lave noget, der repræsenterer Jylland og rent faktisk foregår her, fortæller Niels Fagerslev.
Han oplever samtidig en stor lokal interesse for kultur og film.
– Man kan måske have en idé om, at der ikke er så meget kultur nogle steder i Jylland. Men vi møder folk, der hungrer efter mere kultur, fortæller han – Det behøver ikke handle om sport og erhverv det hele, supplerer Astrid Juul Stenderup.
Manuskriptet er skrevet af Hjalmar Møller Madsen, der kommer fra Haderslev-egnen. I filmen bliver de unge hovedpersoner ikke gjort til karikaturer, selv om de udefra kan ligne nogle af de drenge, man hurtigt ville dømme.
– Det er måske nogle, man ser komme forbi på en motocrosscykel og skælder ud over. Men de har jo også en historie. De har også indre konflikter og problemer, siger Niels Fagerslev.
I HOT STAR kommer de indre konflikter ikke til udtryk gennem lange forklaringer, men gennem handlingerne og det, der sker mellem de to venner.
– De her unge drenge er utilpassede, og de har svært ved at sætte ord på. Deres måde at udtrykke sig på er derfor ved f.eks at fyre en bombe af, siger instruktøren.
Når optagelserne er afsluttet, fortsætter arbejdet med klipning og færdiggørelse. For holdet bag er HOT STAR både et første større filmprojekt og et forsøg på at give en vestjysk fortælling plads på lærredet.
(Faktaboks under billedet)

Producer Astrid Juul Stenderup og instruktør Niels Fagerslev
Faktaboks:
Super8, Filmbyen 23, 1. sal, 8000 Aarhus C
Super8 er en treårig, studenterdrevet filmuddannelse i Aarhus med 25 år på bagen og er Vestdanmarks førende filmuddannelse.
Skolen er foreningsopbygget og drives af eleverne selv, som blandt andet arrangerer undervisning og henter undervisere ind.
Uddannelsen har faglinjer inden for manuskript, instruktion, filmfoto og produktion. Eleverne arbejder sammen om filmprojekter gennem uddannelsen, og HOT STAR er førsteårsfilm for holdet.









































































