Tekst og fotos Hasse Jørgensen, tirsdag den 26. april 2022
Der var masser af liv i sydbyen mandag aften. Den ellers normalt så stille aften med tomme gader blev forvandlet til hektisk aktivitet, da det tyske filmhold startede optagelserne til den nye kriminalfilm, der senere sendes på den tyske kanal ARD.
Adskillige skuespillere, fotografer, lydmænd og teknikere i almindelig flokkes i bl.a. Sønderportsgade, Præstegade og Nygade, hvor optagelserne stod på, og bl.a. spiller Hotel Ribe en betydning i filmen som kulisse.
Det tyske filmhold har omdøbt hotellet til Byens Pub Ribe – Kongens, og indvendigt er der sat mange fremmede ting op i vinduerne, og hotellets sædvanlige gardiner er skiftet ud med tyske, ligesom skiltene med teksten Pub i vinduerne er dækket over.
Det er dog kun optagelser ude fra, der kommer med i filmen. De scener, som skal forestille at foregå inde på hotellet, laves ikke på stedet men i en opbygget kulisse i et studie Hamborg.
(Artiklen fortsætter under billedet)
På gaden så man flere politibiler, og også Sydvestjysk Brandvæsen i Ribe var i aktion. Det var åbenbart vigtigt, at kørebanen var våd, og det sørgede brandmændene for.
Under optagelserne var dele af bl.a. Sønderportsgade og Nygade spærret for kørende og gående trafik. Optagelserne startede ved 21-tiden og var først færdige efter midnat.
Optagelserne fortsætter i denne uge.












































































