Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 3. februar 2026
Ribe er traditionernes fest. Men selv om der er tale om gode traditioner, kan man jo godt ændre dem en smule. Således også med den traditionelle ”tøsefest” på Stenbohus, der – som altid – holdes den 3. fredag i februar, og det vil i år sige den 20.
Det nye ved dette års fest er, at der bliver serveret tapas med ”bobler” i stedet for det traditionelle ristaffel, fortæller Tinne Rieck, der er tovholder på arrangementet.
Tøsefesten er udsprunget af det torskegilde, der hvert år også holdes på Stenbohus. Torskegildet er for mænd, men de daværende forpagtere af Stenbohus, Nina Jensen og Henrik Grønbeck, mente, der også skulle være noget for damerne, og de indførte ”tøsefesten”, der de første år blev holdt på en tirsdag lige som torskegildet.
-Men det viste sig, at pigerne efterhånden faldt fra, og derfor blev festen flyttet til en fredag. Det hjalp gevaldigt på deltagerantallet, så nu har der hidtil været fuldt hus, fortæller Tinne Rick, der også gør opmærksom på, at tilmelding er nødvendig til årets fest. Tilmelding sker i baren senest fredag den 13. februar, og netop på grund af den store interesse, er det nok klogt at være ude i god tid.
Nina Jensen er helt tilfreds med, at der nu kommer en ny menu: – Efter 38 år er det helt på plads med en fornyelse, siger hun.
Og som navnet siger, er det en fest for damer. Dørene åbnes klokken 18, der spises klokken 19, og når klokken runder 22, har mændene også mulighed for at være med.









































































