Tekst & Foto: Johnny Tauman
9. februar 2025

De manglende redninger fra Anna Kristensen i Team Esbjerg målet fik ikke betydning, da holdet besejrede Brest Bretagne med ni mål. Hos hjemmeholdet kunne 2500 tilskuere glæde sig over en veloplagt fødselar, Henny Reistad, der scorede ti mål, men også Sanna Solberg og Sarah Dekker, der hver nettede syv gange, fik gang i klappølserne.

Mette Transborg måtte ned i knæ for at dække vævre lavere stregspillere

Nora Mørk gav råd

Holdene fulgtes ad til (7-7), hvorefter det gik stærkt! Hjemmeholdet skabte en afstand på fem mål, som holdt frem til pausen. I begyndelsen af anden halvleg fik Brest reduceret med et par mål, men et par gode råd fra gravide Nora Mørk – der var i hallen som tilskuer – til cheftræner Tomas Axnér fik gang i løjerne. Team Esbjerg kom igen foran med seks mål (22-17) og (23-17). I en lang periode lå føringerne og vippede mellem 6 og 7 mål.

Live Deila spillede periodisk for meget på tværs

Storsejr i hus

Brest forsøgte at forstyrre Team Esbjergs opbyggende spil ved et offensivt 4-2 forsvar. Det gav masser af plads til Live Deila og Sarah Dekker (30-23), (31-23) – og det var aldrig tvivl om, at Team Esbjerg ville tage en storsejr!

Stillinger i løbet af kampen – ca. hvert 10. minut
(7-7), (14-9), (PAUSE 2015), (24-18), (29-23), (SLUT 36-27)

Elin Hansson scorer efter smukt svæv

Målscorere

Team Esbjerg: Henny Reistad 10, Sanna Solberg og Sarah Dekker hver 7, Michala Møller 4, Rikke Iversen, Elin Hansson og Line Haugsted hver 2
Brest Bretagne Handball: Onacia Ondono 9, Clarisse Mairot 5, Anna Vyakhireva 4

 

Næste kamp

På onsdag i en sen aftenkamp spiller Team Esbjerg i Blue Water DOKKEN mod topholdet Odense Håndbold. Skal hjemmeholdet overtage førstepladsen i Kvindeligaen, er der to muligheder, der begge kræver en sejr.
Enten skal Team Esbjerg vinde med to mål – eller score flere mål end Odense Håndbold gjorde i det første opgør, som sluttede med en et-måls sejr (30-29). Det er således tilstrækkelig at vinde kampen med (31-30), men hvorfor ikke bare buldre løs? Holdene mødes igen søndag i Odense i CL-kamp, hvor det handler om at sikre anden pladsen i gruppe 2.