Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 15. september 2026

På søndag er sidste dag Ribe Kunstmuseum viser udstillingen ’Livstid. Modne kvinder i kunsten’.

Museet holder derfor en finissage, hvor alle er velkomne, og det bliver et specielt arrangement. Udover omvisninger i udstillingen, kan publikum overvære en helt særlig performance af teaterduoen WERK.

Deltagelse er ganske gratis, men kræver tilmelding til post@ribekunstmuseum.dk senest fredag d. 18.september.

Arrangementet indledes klokken 13 med en velkomst af museumsdirektør Anne-Mette Villumsen.

Derefter er der klokken 13:15 og igen klokken 13.45 Performance: Om at bære sig selv v/ WERK.

Der er to omvisninger i udstillingen nemlig klokken 14,15 og klokken 15.00.

Ønsker du at opleve en af de to performances og/eller omvisninger, bedes du give besked ved ankomst i museumsbutikken. Der er et begrænset antal pladser, så alle kan få en god oplevelse.

Om WERK og performancen At bære sig selv

I WERKs performance undersøges, hvordan vi ser på alder. Med udgangspunkt i udstillingen og kunstnernes malerier skabes en forbindelse mellem den unge og den ældre kvinde. Vi kan spejle os i tidligere generationer og genkende noget af os selv i dem.

I både scenekunsten og malerkunsten forsvinder kvinder ofte ud af billedet, når de bliver ældre – også i dag. Derfor vil teaterduoen bruge deres plads som unge performere til at hylde de ældre kvinder, der har banet vejen for dem. WERK inviterer publikum med i et live-hørespil, hvor lyd, performance og kunst mødes.

Det er en anderledes teaterforestilling midt i kunsten.