Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto, torsdag den 8. oktober 2029
I al fred og ro har centeret i Egebæk-Hviding over de sidste dage skiftet karakter fra at være hjemsted for mange forskellige nationers flygtninge til i dag kun at rumme ukrainere. Noget der, som omtalt tidligere, har været planlagt i nogen tid.
Omkring 500 ukrainske flygtninge er rykket ind i den gamle banegård og senere hospital, mens den sidste beboer af anden nationalitet har forladt centeret.
De 500 ukrainere giver fuldt hus i bygningerne i Egebæk-Hviding, og beboerne består af mange unge mænd, nogle lidt ældre mænd og så kvinder med børn, så det er en blandet skare. Fælles er, at de alle er flygtet fra den langvarige krig, Rusland indledte mod Ukraine.
Egebæk-Hviding er det sted i Danmark, der først får ukrainske flygtninge, der skal bo på stedet indtil de kan anvises bopæl andet sted.
Erfaringerne viser i øvrigt, at ukrainerne er gode til at tilpasse sig forholdene i Danmark, og langt de fleste af dem får hurtigt arbejde. Derfor kan det også undre, at nogle kommuner, der råber på arbejdskraft, ikke mener, de kan tage flere ukrainske flygtninge.
Ud af statistikkerne kan man se, at antallet af borgere i Esbjerg Kommune stort set er stagneret, men tallene viser også, at flere og flere bliver ældre og derfor er udenfor arbejdsmarkedet.
Desuden viser tallene også, at nogle mister det rødbedefarvede pas eller flytter, og det opvejes til dels af de mange ukrainske flygtninge, der kommer til kommunen.





































































