Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, mandag den 13. oktober 2025

Rejsby Europæiske Efterskole inviterer alle interesserede til en inspirerende aften med antropolog og direktør for Nationalmuseet, Rane Willerslev. Foredraget finder sted onsdag den 5. november 2025 kl. 19.30.

Under titlen ”Ekspeditioner – fra tundraen til savannen” og med sin karakteristiske blanding af humor, skarpe observationer og dyb faglig indsigt vil Rane Willerslev dele ud af sine mange erfaringer og spændende historier.

Rane Willerslev er kendt som en mand, der forestår at opleve og suge til sig, og han er lige så kendt som en blændende fortæller, der er i stand til at videregive sine iagttagelser og oplevelser på en fængende måde.

Foredraget varer i to timer inkl. pause, hvor der serveres kaffe og boller. Entré koster 75 kr. Der er et begrænset antal pladser, så tilmeld dig hurtigst muligt.

Køb billetter på linket her:

Kom med, når Rane Willerslev gæster efterskolen – Rejsby Europæiske Efterskole