Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto privat, søndag den 18. maj 2025

Ribe er for alvor blevet bilernes by. Næppe mange byer i kongeriget har et tilsvarende stort antal bilforhandlere byens størrelse taget i betragtning, som Ribe.

Senest har Next Mobility med hovedsæde på Industrivej i Ribe udvidet imperiet, idet Volkswagen Slagelse bliver en del af Next Mobility i Ribe, som dels forhandler og servicerer VW og Skoda. Opkøbet af VW Slagelse er dog betinget af en godkendelse af Konkurrence og Forbrugerstyrelsen.

De er Kim Augustsen, der gennem 33 år har opbygget firmet og nu har overdraget ledelsen af firmaet i Slagelse til Kurt Hyldmar, servicechef, Alexander Lyhne Christensen, erhvervschef og Thomas Kjærgaard salgschef

Med Slagelse VW i en del af kæden Next Mobility er der ni afdelinger i kæden med samlet 260 medarbejdere, og Slagelse bliver den største enkelte afdeling i organisationen.

I et opslag på VW Slagelses Facebook-side hedder det:  Vi er stolte af at blive den største afdeling i kæden – og vi glæder os til den rejse, vi nu tager hul på sammen med jer.

Direktør i Next Mobility, Brian Hansen, udtaler: – Vi glæder os til at byde Volkswagen Slagelse velkommen i familien. Med deres stærke team og lokale forankring er vi sikre på, at afdelingen vil fortsætte sin positive udvikling.

Formand for Next Mobility er Torben Madsen, Ribe, der overtog bilforretningen på Industrivej i 2005. Forretningen på hjørnet af hovedvejen og Industrivej stammer helt tilbage til 1944, og en af de mest kendte ejere af forretningen var A. C. Pahus, der drev forretningen frem til 1980, hvor han overdrog virksomheden til firmaet Villy Veirup. Efter Torben Madsen overtog firmaet, blev det omdannet til et medarbejder baseret aktieselskab.

Next Mobility består af flere forretninger som forhandler og servicerer Volkswagen i Tønder, Ribe, Aabenraa, Sønderborg og Haderslev. Herudover forhandler og servicerer de Škoda i Tønder, Ribe, Svendborg og Aabenraa samt er autoriseret Audi Servicepartner i Aabenraa.