Tekst og foto Hasse Jørgensen, onsdag den 8. april 2026
Vittenbergskolen er hyldet ind i middelalderen i disse dage. Samtlige elever minus afgangseleverne fra 9. klasse, der er i gang med eksamensforberedelser, arbejder med middelalderen.
Det hele startede i dag, onsdag, hvor eleverne fremstillede forskellige ting, som relaterer sig til middelalderen. Det er skjolde, flag fletværk, spil og meget andet, og formålet md det hele er at give eleverne et indblik i fortiden. 8. klasse stod for bagværk, som skal sælges til forældrene, og på den måde tjener eleverne en ”skilling” til deres lejrskoletur.
Der arbejdes både inden døre, ude i skolegården og på boldbanerne, ligesom nogle elever er rundt i byen for at finde ting, der kan relatere sig til middelalderen.
I mangel af rigtige heste fremstilles der kæpheste, som så kan bruges til ringridning.
Det hele kulminerer i dag, torsdag, hvor forældrene inviteres til at komme på skolen for at se resultaterne af anstrengelserne.
Det er elevrådet, der har fået ideen til de to temadage.
Flere billeder her under.














































































