Tekst: Renè Jørgensen foto: privat
21. oktober 2022.

Valg: Hvordan kan man gå ind for grøn omstilling og så plastre lygtepælene til

Spørger en borger redaktionen på RYK IND RIBE. Jeg synes det virker mærkeligt, at man hænger plakater op lavet af plastplader og plaststrips og samtidig vil man have grøn omstilling. Det hænger da ikke sammen, lyder det fra Mogens Schmidt Hansen.

Men det er nu hyggeligt at se kandidaternes trofæ. Det er en kort periode de hænger der, og det er vel symbolet på demokrati i et land der sætter frihed højt.

Men én kandidat har truffet et andet valg. Det er Ribe-drengen Henrik Husted, der stiller op for Ny Borgerlige (D)

– Hvis jeg skal have folks stemme, må det være fordi jeg har en mening om noget, de kan bruge, og ikke fordi jeg hænger i en lygtepæl blandt talrige andre kandidater, fortæller Henrik Husted.

– I øvrigt tror jeg, at udviklingen gør, at næste valgkamp bliver elektronisk og ført på de sociale medier, siger kandidaten, der tænker miljøet ind i valgkampen.

For øvrigt mangler der nok også et aftræk i snakken om grønt klima og produktion. Jeg har lige handlet ind og købt svampe til en middag, fortæller Henrik. På indpakningen stod der varen kommer fra Kina. Det virker jo ikke specielt miljøvenligt.