Tekst og foto: Renè Jørgensen
9. marts 2023.

Bosch Car Service er kommet til Ribe

Bosch Car Service er navnet på en internationalt anerkendt værkstedskæde, der har mere end 15.000 værksteder tilknyttet på verdensplan. Som del af et samarbejde, hvor værkstedskæden Super Dæk Service er indgået i et landsdækkende samarbejde med Bosch Car Service, er Super Dæk Service i Ribe blevet føjet til listen over Bosch Car Service værksteder i Danmark. Et samarbejde, der gør Super Dæk Service kæden til det største Bosch Car Service værksted i Danmark, og som også skal sætte fart i væksten hos Super Dæk Service i Ribe, hvorfor man nu søger nye medarbejdere.

Udvidelsen af super Dæk Service i Ribe giver flere arbejdspladser

– Vi har brug for flere mekanikere her i Ribe til at løfte opgaven med at blive kendt som et autoværksted, der kan levere mekaniske serviceydelser af den højeste kvalitet fortæller værkfører Mikkel Ravn Kraft.

– Bilmarkedet ændrer sig hele tiden. Nye teknologier med el- og hybridbiler kommer til sammen med helt nye bilmærker. Det stiller stigende krav til, hvad man skal kunne som mekaniker. Derfor glæder jeg mig meget over, at vi gennem samarbejdet med Bosch Car Service nu kan tilbyde omfattende uddannelser, hvor man som medarbejdere i Super Dæk Service virkelig bliver klædt på til fremtiden, fortæller Mikkel Ravn Kraft og fortsætter:

– Bosch er verdens største leverandør af dele til bilindustrien. Derfor kender virksomheden de forskellige bilmærker og deres forskellige teknologier og systemer til bunds. Lærlinge hos Super Dæk Service vil også kunne tage fire ud af uddannelsens i alt 14 moduler gennem et samarbejde, vi har indgået med Skjern Tekniske Skole.

Del af et større fællesskab

Værkføreren fortæller, at man som medarbejder hos Super Dæk Service i Ribe ydermere bliver del af et større fællesskab i den landsdækkende værkstedskæde.

– Vi har i alt 62 afdelinger i Danmark. Derfor bliver man også del af et stort fagligt og socialt fællesskab som medarbejder hos os, og lærlingene på Bosch Car Service uddannelserne kommer også på studieture sammen til Bosch i Tyskland. På den måde handler det om mere end teknologi og uddannelse, man bliver også del af noget større, selvom man er tilknyttet vores lokale afdeling her i Ribe, siger Mikkel Ravn Kraft.

– Vi er som navnet antyder kendt for at være stærke på dæk og fælge. Med Bosch Car Service kommer vi til at levere komplette løsninger til kunderne med serviceaftaler, reparationer og meget andet.

Super Dæk Service beskæftiger i dag mere end 500 medarbejdere på landsplan.