Tekst Hasse Jørgensen, foto Politiet. Onsdag den 24. okt.
Adskillige borgere, der bor langs Varde Hovedvej nord for Ribe og Haderslevvej syd for Ribe, har de sidste uger undret sig over, at der stort set på faste tidspunkter hver morgen kommer en, to eller tre politibiler med fuld udrykning tilsyneladende på vej fra Esbjerg mod Haderslev.
Borgerne har overfor Rykindribe givet udtryk for, at de undrer sig over, at denne udrykningskørsel stort set finder sted på samme tid hver dag, og som en af borgerne siger: – Det er da mærkeligt, at politiet bliver kaldt ud til alvorlige hændelser hver dag på samme tid, og at der så kører mellem en og tre patruljevogne lige efter hinanden.
Men ifølge linjechef ved Syd- og Sønderjyllands Politi, politiinspektør Kaj Nielsen, er der en fornuftig forklaring på trafikken.
– Det er sådan ifølge loven og reglerne for udrykningskørsel, at de personer, der kører udrykning, også skal være godkendte til det. Den godkendelse skal de have hvert andet år, og for at få godkendelsen skal både nye og ældre politifolk have undervisning og træning i udrykningskørsel hvert andet år.
– Tidligere var det sådan, at vi indøvede udrykningskørsel på de køretekniske anlæg, men det giver ikke nogen mening at indøve udrykningskørsel på en lukket bane, når virkeligheden foregår ude på landevejene med andre trafikanter.
– Derfor har vi i lighed med andre politikredse lagt øvelses- og undervisningskørslen ud på landevejene, siger Kaj Nielsen.
Han fortæller i øvrigt, at man har ændret udrykningskørslen på den måde, at man nu ikke kører slalom ind og ud mellem de øvrige biler. Nu prøver man at tilpasse hastigheden for udrykningskøretøjet på en sådan måde, at de øvrige trafikanter kan nå at trække ind til siden, så udrykningskøretøjet får fri bane og kan komme hurtigt frem.
– På den måde kan vi komme hurtigt ud til borgerne, når de har brug for hjælp, siger Kaj Nielsen, der også påpeger, at der er mange trafikanter, der ikke ved, hvad de skal gøre, når de møder et udrykningskøretøj.
– Men her i landet skal man trække ud til siden, hvad enten udrykningskøretøjet kommer bagfra eller mod en, fastslår politiinspektøren.










































































