Tekst og foto: René Jørgensen
29. april 2026.

Tulipanfesten 2026: Stemningen spirer – og forventningerne vokser

Med mindre end en måned til årets Tulipanfest begynder forventningens glæde for alvor at kunne mærkes. Ifølge Tulipankomiteen skrider planlægningen frem som forventet, og allerede inden længe vil de første synlige tegn på festlighederne dukke op på Hovedengen.

Arbejdet er nemlig godt i gang. Allerede i sidste uge blev opbygningen af den velkendte portal til Hovedengen sat i gang, og som Pinsen nærmer sig, vil aktivitetsniveauet på pladsen kun stige. Det er den tid på året, hvor området langsomt forvandles til festens samlingspunkt.

Selvom meget vil være genkendeligt for de mange trofaste gæster, byder 2026-udgaven også på enkelte justeringer. Den mest markante ændring er et nyt telt, som bliver bredere og en smule kortere end tidligere. Det giver nye muligheder for indretning og oplevelse – uden at ændre på den velkendte stemning.

De populære områder Kolonihaven og Rose Haven vender tilbage. I Rose Haven kan gæsterne i år prøve kræfter med det nye tiltag GinYoga søndag formiddag, mens Kolonihaven indfører entré på 100 kroner for hele weekenden. Til gengæld er der igen i år livemusik hver aften, hvilket sikrer masser af stemning.

Programmet følger i store træk den kendte opskrift: Fredag står i Tulibierfestens tegn, lørdag byder på Midtvejsfest, og søndag rundes af med DJ Night. Traditionen tro afsluttes det hele med det store optog mandag middag – i år med temaet kristendom.

Billetsalget vidner allerede om stor interesse. Tulibierfesten, Damefrokosten og Herrefrokosten er meldt udsolgt, mens salget til Midtvejsfest, DJ Night og det nye Tuli-PARTOUT forløber helt efter planen. Forventningen er klar: Når Pinsen nærmer sig, vil efterspørgslen kun stige yderligere.

Alt peger dermed på endnu en vellykket Tulipanfest, hvor både traditioner og fornyelse går hånd i hånd.