Tekst Hasse Jørgensen, foto privat, tirsdag den 28. februar 2023
Der arbejdes ihærdigt på at finde løsninger på de trafikale problemer i det indre Ribe.
Som bekendt er et udvalg nedsat til at kigge nærmere på problemerne, og udvalget består af bl.a. repræsentanter fra kommunen, Ribe Handelsstandsforening, Ribe Bykernes Beboerforening, og Lokalråd Ribe Midt.
Udvalget har netop været på en studietur til København og Dragør, fremgår det af et af udvalgsmedlemmernes, Anders Rohr Jørgensens, hjemmeside.
– Jeg var sammen med handelsstandsforeningens formand, Keld Vestergaard, med som repræsentant for handelsstandsforeningen, og vi havde en rigtig spændende og udbytterig tur, fortæller Anders Rohr Jørgensen, der som bekendt også sidder i byrådet valgt for Venstre.
– Vi startede i den indre by i København, hvor vi mødtes med repræsentanter fra forvaltningen og handelsstanden. Og siger man, at der er problemer i Ribe, skal jeg hilse og sige, at det har de også andre steder.
– Vi så en lang række problemer, som de slås med, og som vi ikke kender til. Bl.a. har de et massivt problem med parkerede cykler, der står, så andre trafikanter ikke kan læse trafikskilte, fortæller Anders Rohr Jørgensen.
Han tilføjer, at i København har politikerne sagt nej til pullerter, der skulle frede Københavns middelalderby for uvedkommende trafik.
– Hvorfor de har det, vil jeg godt granske lidt mere i, siger Anders Rohr Jørgensen.
I Dragør mødtes udvalget med repræsentanter fra kommunen og den lokale beboerforening.
– Det var en spændende tur, hvor vi var ude at samle erfaringer, for der er jo ingen grund til, at vi laver nogle tiltag, der er prøvet andre steder uden virkning, siger Anders Rohr Jørgensen.
Han føjer til, at der også arbejdes på et møde med repræsentanter fra Ærø.
– Så der er ikke truffet nogle beslutninger om forholdene i Ribe.
– Bestemt ikke. Vi er ude for at samle erfaring, siger Anders Rohr Jørgensen.

Parkerede cykler udgør et problem i København.









































































