Tekst og foto Hasse Jørgensen, tirsdag den 15. juni
Selv om Paris ikke bliver målet, venter der alligevel søskendeparret Hanne og Jørn Foged, Ribe, en stor oplevelse, når de den 10. juli sætter sig på cyklen for at køre Danmark rundt med Team Rynkeby.
Det er 20. gang det berømte cykelløb for at samle penge ind til bekæmpelse af børnekræft bliver gennemført, og mens det de tidligere år har været Paris, der har været målet, må rytterne i år holde sig inde i landet. Årsagen er corona-krisen. Til gengæld er der 19 hold, der sendes ud på turene rundt i landet.
For Hanne og Jørn startede det hele med ønsket om at få en oplevelse sammen som søskende. Jørn har en kollega, der har cyklet i mange år, og da snakken faldt på at tage med Team Rynkeby syntes Jørn, det var en god ide, og da han forelagde den for Hanne, var hun med.
Aftalen blev, at de skulle køre med i 2022, og at de ville gå i gang med træningen, så de begge var i den rigtige form. Der kom imidlertid et afbud, og da Jørn hørte det, meldte han sig til, og han opfordrede Hanne til at gøre det samme. Og det gjorde hun.
– Det var tidligt forår, så vi måtte omgående i gang med træningen. Vi skulle have cyklet 2500 kilometer, inden vi kunne komme med på fælles træning med holdet. Det nåede jeg ikke, men jeg kan godt følge med alligevel, lyder det med et grin fra Hanne.
Og trænet er der blevet både i snestorm, regn og godt vejr.
– Det er hårdt, når man kører alene, men det er også dejligt. Jeg manglede jo nogle kilometer, og så var det jo bare op på cyklen. Vi var f.eks. i Blåvand på besøg, og da vi skulle hjem, cyklede jeg, mens de andre tog bilen. En anden gang var vi på træningstur ved Vejle, og jeg kan godt sige, at de har nogle meget stejle og seje bakker, fortæller Hanne.
– Hvorfor gør i det?
De to er enige om, at der er flere årsager. Dels selvfølgelig det gode formål med at samle penge ind til bekæmpelse af kræft, men det er også en personlig tilfredsstillelse at gennemføre det, og der er et utroligt godt socialt sammenhold mellem rytterne. Og så var der lige det med at få en oplevelse og have et fælles projekt som søskende.
– Det sociale betyder meget, og det er dejligt, når man har kørt 200 kilometer på en dag, og så stå bag ledsagerbilen, hvor bagklappen bliver åbnet, og der er forplejning til alle rytterne, fortæller Jørn.
Deltagerne skaffer selv sponsorer, og det kan være alle mulige beløb. Et guldsponsorat koster 20.000 kroner og et sølvsponsorat 10.000 kroner, men der er mange andre måder at støtte projektet på, så nu glæder de to søskende sig til at komme ud og se noget af Danmark på racercyklen, som bruges til løbet.
– Når man at se noget?
– Det gør man. Selvfølgelig skal man være fokuseret på de andre ryttere, for vi kører tæt, men vi er gode til at gøre hinanden opmærksomme, hvis vi bremser eller laver noget andet. Men vi kan også godt nå at se noget af naturen, fortæller Hanne.









































































