Tekst & Foto Johnny Tauman
24. august 2020

Tirsdag morgen begynder ekspropriationen til den kommende cykelsti mellem Ø. Vedsted og Vadehavet / Vadehavscentret.
Fra Esbjerg Kommune deltager:
Mussa Utto (Byrådsmedlem)
Henning Ravn (Byrådsmedlem)
Jesper Westmarch Schlüter (Sekretariatschef)
Irina Larsen (Jurist)
Lars Finn Jensen (Trafikplanlægger)
Søren Persson (Landinspektør, LandSyd).

Tirsdag på åstederne

Den første Åstedsforretning, som er de juridiske betegnelse, er planlagt til at begynde kl. 09:00 på Ulvehøjvej 16 – og så går det eller slag i slag med 14 matrikler, hvor Ø. Vedstedvej 133 tidsmæssigt er fastsat til kl. 14:30.

Forhandling onsdag i Ø. Vedsted

Tirsdag foregår første fase af ekspropriationerne således i praksisfeltet direkte åstedet, mens der onsdag er planlagt forligsforhandlinger i Ø. Vedsted Forsamlingshus på Nøreng 2. Disse forhandlinger begynder kl 08:30 og forventes afsluttet kl. 14:00. Der er afsat 20 minutter til hver forhandling.

Følger to sager

RYK IND RIBE har tidligere beskrevet en række udfordringer – dels ved Landejendommen Ø. Vedsted Vej 141 – og det gamle husmandssted med højbevaringsværdi Sdr. Farup vej 5. Specielt disse to vil vi sætte fokus på i forsøget på at se mulighederne for ændret ruteføring.

Vil du vide mere, så kan du finde oplysninger på linket:  Ekspropriation – cykelsti