Tekst & Foto: Johnny Tauman
18. januar 2024
– Det er vist ingen hemmelighed, at jeg er voldsom utilfreds med den måde Ribes kulturarv formidles, sagde Thomas Nielsen til RYK IND RIBE i januar 2019 og fortsatte: – Jeg mener, at arkiverne i Esbjerg Kommune svigter formidlingen af de mange skønne billeder, der findes fra Ribe. De skal ikke ødelægges af grimme vandmærker, fordi man tror man skal tjene penge på vores fælles kulturarv.
Sådan begyndte det hele
Dengang begyndte Thomas Nielsen målrettet at strukturere og udgive de mange billeder og avisartikler, som han var i besiddelse af. Tre år senere fortalte Thomas, der havde fået godt gang i platformen www.ribe.nu: – Jeg husker ikke helt, hvordan interessen for gamle postkort startede og tilføjede følgende: – Det er faktisk vildt ironisk, at jeg blev interesseret i historie – jeg fik nemlig karakteren 5 på handelsskolen (efter den gamle skala), lød det bramfrit.
En eller anden dag faldt han over et gammelt Ribe postkort på internettet og var solgt med det samme. På Den Blå Avis købte Thomas 100 kort for 1000 kr., og det blev starten på en fantastisk samling. Han har modtaget mange kort fra to kontakter: – Karl Heinrich fra Øster Vedsted (æret være hans minde) og Torben Hestehave.

Det bliver så godt med mulighed for at klikke videre til stor database med billeder – som vist skonnerten Meretha
Hans Peter Kjærs formidable arbejde
Men nu er det så ved at være slut med platformen ribe.nu. – Jeg fandt ud af, at en Hans Peter Kjær med opvækst i Kalvslund, har lavet et formidabelt arbejde med Ribe Wiki. Så jeg begyndte at flette de to platforme sammen – mit høje fokus på begivenheder og Hans Peters enorme taste arbejde omkring personligheder.
– Det halter stadigvæk med brugervenligheden og overblikket – men i takt med at jeg får flettet data og kategoriseret oplysningerne, så vil alle forhåbentlig kunne se fordelen. Der er blandt andet også lidt henvisninger til en af Hans Peters andre store interesser – Skibsvrag. Det kræver lidt ekstra tålmodighed her i starten.

Thomas har et stort arbejde med at lægge ribe.nu over på den nye platform
Tager gerne mod borgernes billeder og tekster
– Jeg er påbegyndt at overflytte data fra ribe.nu tilbage i efteråret – og forventer at nå i mål inden for de næste 2-3 måneder, forklarer Thomas Nielsen, da RYK IND RIBE møder ham i Ribe Fritidscenter. – Jeg håber, at mange af de borgere i Ribe gamle Kommune, som påtænker at donere billeder og tekster til Ribe Byhistoriske Arkiv, sender dem forbi Ribe Wiki først. Materialet vil så blive digitalisret og lagt på Ribe Wiki uden ”vandmærke” til glæde for alle, som VIL Ribes historie. Herefter kan de komme videre til Ribe Byhistoriske Arkiv og drukne i arkiverne.
Thomas Nielsen har adgang til mange aviser og tidskrifter – og arbejder med respekt for de copyright aftaler som er gældende. Han nævner bl.a. adgang til hele samlingen ”Fra Ribe Amt”, mange eksemplarer af ”Ripensersamfundet mfl. samt de ældre udgaver af Ribe Stiftstidende.

Foto af Kim Kiholm – bragt i RYK IND RIBE 5. februar 2022 under overskriften: Maritimt Mekka, hvor Thomas ikke forstår, at planerne om træskiftsværftet ikke allerede er sat i gang
Opkræver ikke en afgift
RYK IND RIBE har nogle gange svært ved at få adgang til billeder fra gamle dage uden at skulle betale en afgift på 625 kr. – er det noget Ribe Wiki kan gøre anderledes? – Jeg arbejder helt frivilligt og ulønnet, fortæller Thomas Nielsen, der også nyder at bruge sin egne billeder, hvor de passer ind i historien: – Og, ja! Jeg kræver kun, at der er kildeangivelse. Og vidste du i øvrigt, at billeder fotograferet af Bodil Hauschildt i dag kan bruges frit?
En ildsjæl af den sjældne type
Der hersker ingen tvivl om, at Thomas Nielsen er en ildsjæl af den sjældne type – nemlig arbejdsom, vedholdende, indigneret og ”fræk som en slagterhund”. Derfor skulle han da også have dette spørgsmål. – Saxo blev færdig, men du har passeret 52, så når du også i mål? Et stort smil: – Jeg bliver aldrig en del af et ekko kor – hverken i Ribe eller på arbejde, men jeg sætter en stor ære i at tænke selv.

Arkivfoto – februar 2022 – i Vedels Anlæg
Altid mange forslag
Og man kan sige, at forslagene og ideerne kommer som skidt fra en spædkalv – se blot fra artiklen i RYK IND RIBE d. 5. februar 2022:
Det er utroligt, hvor mange ideer, der rumsterer – se blot her:
- Få sat brandstigerne op igen, som den i Kølholtsslippe – det er historie, så det basker
- Få fjernet Præstegade 13 B (telefoncentralen)
- Få pudset facaderne op på Von Støckens Plads 2 og Overdammen 4-6
- Skab muligheder for udkigstårn i vandtårnet på Tangevej
- Få skabt aktivitet i stationsbygningen
- Find den røde tråd fra den oprindelige vikingeplads i Sct. Nicolaj Gade og til
Ribe VikingeCenter - Sæt lys på Munkespringvandet
I det hele taget en måde at formidle historien i byen uden at skæmme med flere grimme skilte.
Held og lykke med Ribe Wiki!
Link til Ribe Wiki – tryk HER