Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, mandag den 5. januar 2026

En række lokale foreninger kan i april være heldige at modtage et beløb fra Therkel Jørgensens legat. Vel at mærke, hvis de har et godt projekt, søger om midler ved legatbestyrelsen til det og er heldige at komme i betragtning.

Therkel Jørgensens Legat bliver hvert år uddelt i løbet af april, og i år finder uddelingen sted den 8. april, fortæller legatets formand, Ib Laursen.

Han fortæller videre, at det endnu ikke er helt klart, hvor mange penge, der er til rådighed.

– Vi har endnu ikke det endelige regnskab, men jeg regner med, at beløbet, der er til rådighed, ligger omkring 150.000 kroner, der stort set svarer til det beløb, der årligt er delt ud de sidste mange år. Det har været et godt år med et godt udbytte, siger Ib Laursen, der med et stort smil tilføjer: -Vi har ikke nogen Novo-aktier.

Pengene uddeles til projekter i den gamle Ribe Kommune af kulturel art. Der gives ikke til sport, og der gives ikke til drift af projekter. – Det skal helst være nye ting, som kommer mange mennesker til gode, som Ib Laursen siger.

Therkel Jørgensen var en særdeles kendt person i Ribe og meget mådeholdende. Han drev i mange år det lokale Carlsberg-depot, og da han døde, efterlod han sig en formue på 4 millioner kroner, der blev omdannet til det legat, der siden har kommet mange lokale foreninger til gode.

Årets ansøgningsfrist til en legatportion er den 9. februar, og ansøgningen på mail skal sendes til seh@ribekunstmuseum.dk

– Men folk er også velkomne til at ringe til mig, hvis de har spørgsmål, lyder det fra formanden.