Tekst & Foto Johnny Tauman
28. december 2018

RYK IND RIBE sætter i en række artikler fokus på Ribe Kammersluse, diget og ikke mindst vanddybden i Ribe Å. I den forbindelse har RYK IND RIBE forelagt en række spørgsmål for de relevante myndigheder.
Til at få svar på spørgsmålet om, en manglende måleenhed har betydningen for sikkerheden, har vi spurgt Esbjerg Kommunes Teknik & Miljø om følgende:
På døren ind til ”kommandobroen” hænger en oversigt om vandspejlet foran – midt i – efter slusen. Da RYK IND RIBE besøgte slusen 12. december, var den åben og åvandet strømmede ud. Det så ud, som om måleenheden uden for slusen var ude af drift – er det korrekt? Og hvilken betydning har det for sikkerheden?

Vejchef Mads A Sørensen fortæller, at det har ingen sikkerhedsmæssig betydning, at vandstandsmåleren i havet ikke vises i displayet.
”Det er korrekt, at vandstanden i havet ikke på nuværende tidspunkt, kan vises i vores display, men der arbejdes i øjeblikket på en ny forbindelse, så vandstanden igen kan ses i slusehuset.

Hvem har ansvaret?

”Vandstandsmåleren i havet tilhører Kystdirektoratet og efter at de tidligere i år har fornyet deres udstyr, har vi ikke kunne modtage deres direkte signal om vandstanden. Det er dog altid muligt for personalet, at se vandstanden på DMI´s hjemmeside, fortæller vejchefen.

Er der muligt at måle uden strøm?

Mads A Sørensen siger hertil: ”Skulle der være strømsvigt, er der monteret store vandstandslinealer flere steder, som manuelt kan aflæses.”

Temaet fortsættes 29. december