Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, torsdag den 5. marts 2026

Sygdom er som bekendt hver mands herre, og flere sygdomstilfælde blandt de medvirkende og folk bag scenen, har medført, at Drakomir har måttet ændre datoerne for deres premiere og øvrige forestillinger, som truppen er i gang med at indstudere.

De nye datoer er premiere den 25. marts klokken 19,30, og derefter spilles stykket den 26. og 27. marts på samme tidspunkt. Den 28. og 29. marts opføres forestillingen igen klokken 15. Dermed har sygdommen reduceret antallet af opførelser med tre.

Det et socialrealistisk, grumt stykke med titlen: Den usynlige by. Stykket er skrevet af Astrid Saalbach.

I handlingen møder vi Agnete, der har boet længe på plejehjemmet. Hun kropsliggør afmagten, umyndiggørelsen og tingsliggørelsen af beboerne. Vi følger hende i hendes udvikling i den time stykke varer. Hun er forvirret på grund af tiltagende demens og på grund af de forfærdelige forhold med mangel på personale, lokaler og tid til ordentlig beskæftigelse, som besparelser og indskrænkninger har indført.

Overfor hende har vi teamlederen Inga, der kører afdelingen med hård hånd. Hun må konstant rette ind overfor forvaltningens evige krav om effektivitet og må finde sig i en umenneskelig overbelægning, med beboere i skyllerum, på gangen osv.

Hendes næstkommanderende Helene er i en konstant konflikt med teamlederen. Heldigvis for ånden på afdelingen bliver der ansat en ung medhjælper Mette, som virkelig forsøger at gøre det bedste for beboerne og for ånden på hjemmet.

Stykket – som er skrevet i 1986 – er stadig aktuelt. Et politisk indspark i en tid, hvor alle taler om velfærden, som har været under pres længe.