Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 10. oktober 2025
En snes kvinder i alle aldre – lige fra teenagere til de meget modne – samles en gang om ugen for at mødes om den fælles interesse, strikning, for at udveksle erfaringer og tips om den fælles hobby og for at dyrke socialt samvær.
Hidtil er kvinderne mødtes på Termansens i Sønderportsgade, men nu rykker de strikkeglade ind på cafe Quedens, hvor gruppen bliver en del af Kulturforeningen Quedens.
– Det gør vi udelukkende for at øge synligheden af gruppen og dermed gerne få flere med, fortæller initiativtageren Anne Lodskou Sørensen.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Anne Sørensen og Lise Frederiksen, Cafe Quedens
Hun fortæller, at den gruppe, strikkepigerne har oprettet på Facebook, efterhånden er nået op på 132 medlemmer.
– Vi er en halv snes stykker, der en gang om måneden mødes, og det hele er uforpligtende. Man behøver ikke tilmelde sig. Man kan bare komme, og man skal ikke møde et bestemt antal gange. Man lægger 50 kroner, og så får man en kop kaffe med noget sødt til. Det hele er meget uformelt, fortæller Anne, der også kan fortælle, at det hele startede, da Kamma åbnede sin garnforretning på Torvet, hvor der i dag er keramikforretning.
– Kamma, der for øvrigt selv kommer til vores aftener, var fantastisk god til at lave et sammenhold, og det har vi haft lige siden. Vi mødes, vi snakker, vi hjælper hinanden, og vi giver vores gode tips videre, hvis nogen er interesseret.
– Og så er det et fantastisk godt sted at lære andre at kende. Selv flyttede jeg til byen for tre år siden, og jeg både ved strikkemøderne og på Quedens lært mange at kende. Og med hensyn til strikningen, så er det fuldstændig ligegyldigt, om man har strikket siden man var fem år og har masser af erfaring, eller man lige er begyndt. Alle hjælper hinanden, og man er ikke bange for at fortælle, hvor man har fundet noget helt specielt garn, hvis det er det, nogen er interesserede i, ligesom vi bliver inspireret af hinandens projekter.
Anne fortæller også, at strikkeaftenerne er planlagt efter en snak med LæseSelskabet, der holder nogle aftener med strik og fortællinger.
– Jeg har talt med Bodil Sixhøj fra Læse Selskabet, for vi er bestemt ikke ude på at genere hinanden, og de to arrangementer er vidt forskellige. Jeg har selv været til strik og lyt i Læse Selskabet, og det er fantastisk hyggeligt, så nu har vi koordineret vores aftener, så de ikke kolliderer.
De næste cafeaftener er mandag den 20. oktober, mandag den 17. november og mandag den 8. december.
Du kan følge strikkegruppen på Facebook her:
https://www.facebook.com/share/g/1BVdRPBstE/?mibextid=wwXIfr