Tekst Hasse Jørgensen, mandag den 22. august 2022
Syd- og Sønderjyllands Politi skrev få sager ved skolerne i morgentimerne i skolestartskontrol. Det giver anledning til ros til mange forældre, skriver politiet i en pressemeddelelse.
I pressemeddelelsen hedder det:
“Syd- og Sønderjyllands Politi har de seneste to uger haft trafiksikkerheden ved skolerne i fokus i forbindelse med årets skolestart. Ved flere af kontrollerne kørte forældre så pænt, at der ikke blev skrevet en eneste sag og der er på den baggrund stor ros til forældrene for at tage hensyn til eleverne. I alt gav skolestartskontrollerne 25 sager. Flest bøder blev givet for at køre for stærkt, men der var også andre forseelser. Blandt andet manglende sikkerhedsseler og enkelte ulovlige knallerter.
Det var desværre ikke alle, der kørte lige så pænt som de forældre, der afleverede deres børn ved skolerne i morgentimerne. Udover kontrollerne ved skolerne lige før skoledagens start har politiets automatiske trafikkontrol (ATK) gennemført 31 indsatser i forbindelse med skolestarten på gader og landeveje i nærheden af skoler i hele politikredsen. Der blev kørt for stærkt flere steder, så 666 bilister kan vente en bøde for at have overtrådt fartgrænserne. Den højeste fart var 82 km/t i bymæssigt område, hvor hastighedsgrænsen var 50 km/t.”









































































