Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 1. maj 2026

Når skolerne fredag den 9. oktober går på efterårsferien, venter der en helt spektakulær udstilling på Ribe Kunstmuseum. En udstilling, der næppe nogen sinde er præsenteret på museet tidligere. Det drejer sig om en installation af kunstneren Seimi Nørregaard, som kommer til at dække hele museets øverste etage.

Og selv om der er lang tid til ferniseringen på den nye udstilling, er forberedelserne allerede godt i gang.

Ribe Kunstmuseum efterlyste en lille jolle, der kunne indgå i installationen, og efter flere forsøg lykkedes det at finde en lille ni fods lang (2,8 meter lang. Red) jolle i Nordjylland, hvorefter den nu er fragtet til Gredstedbro, hvor Pind’s Byg er ved at opbygge hele installationen.

Museumsinspektør ved Ribe Kunstmuseum, Anna Krogh-Rosenlund, fortæller, at hele udstillingen kommer til at handle om naturen i og ved Ribe. Og den kommer til at fortælle om de forskellige syn, der er på naturen alt efter, hvor du bor i landet.

Som Anna Krogh-Rosenlund siger, er man i Ribe ikke ukendt med stormfloder og kraftige vinde, mens man i andre dele af landet er mere forskrækkede over disse naturfænomener.

– Det er det, kunstneren gerne vil vise i en installation, der giver en masse oplevelser både i form at gå ned under Ribe Å og komme op igen og hvor både musik, lydinstallationer, farver og andre effekter giver en helt ny oplevelse.

På værkstedet i Gredstedbro er Pind’s Byg i fuld gang med at opbygge installationen, og det er en kompliceret opgave, for jollen skal placeres midt i installationen, der på det højeste sted er mere end tre meter og som i gulvareal er måske 12 kvadratmeter.

Anders og Søren fra Pind’s Byg fortæller, at det har været en noget usædvanlig men også spændende opgave at gå i gang med.

Nu står installationen i det store værksted i Gredstedbro og venter på, at kunstneren midt i maj kommer for at dekorere den. Dernæst skal den igen skilles ad for at blive samlet på første sal på kunstmuseet.

– Og, som Anders siger, kræver de mange numre på de enkelte dele og mange streger, før vi kommer så vidt.

Seimi Nørregaard er en særdeles kendt og efterspurgt kunstner i Danmark. Hun arbejder både med digte, teater og billedkunst.

– En sådan udstilling har publikum nok aldrig set på Ribe Kunstmuseum, og vi er spændte på, hvordan den bliver taget i mod, siger Anna Krogh-Rosenlund.

Hensigten er, at publikum – både store og små – skal kunne bevæge sig både op i og under installationen.

Sådan ser den bærende konstruktion ud til den nye installationer