Tekst Hasse Jørgensen, foto Sydvestjyske Museer Thomas Jensen, mandag den 16. december.

I 23 år har museet Ribes Vikinger fortalt om fortiden, men nu er der udsigt til, at museet får en stor fornyelse. VELUX FONDEN har bevilget 875.000 kr. til Sydvestjyske Museer, og pengene er netop øremærkede til at skabe planerne for en tiltrængt fornyelse af museet på Odins Plads.

– En herlig julegave, siger museumsdirektør Flemming Just fra Sydvestjyske Museer.

VELUX FONDEN har nemlig med den store bevilling givet støtte til, at vikingemuseet i Ribe kan udarbejde præcise planer for et fuldstændig ændret indhold. Med de mange penge bliver der mulighed for at foretage grundige markedsundersøgelser og at involvere Moesgaard Museums Tegnestue i en total nytænkning.

– Museet blev indviet i 1995 og blev i øvrigt gjort muligt i kraft af en stor donation fra netop VELUX FONDEN. Museet har tjent os godt, men nu er der også brug for at tænke helt nyt, siger Flemming Just.

– Vores viden om Ribe og vikingetiden er vokset rigtig meget. Det samme er også publikums forventninger til museernes formidling. Og så er der jo sket kolossalt meget med formidlingsmulighederne, så tiden er inde til at skabe noget helt nyt.

I projektet vil det Aarhus-baserede AART architects også blive involveret. De har netop vundet opgaven med at skabe et stort vikingetidsmuseum i Oslo.

– Den kommende proces vil vise, hvor meget vi ønsker at ændre fysisk indvendigt, og hvordan vi måske kan arbejde med udenoms omgivelserne. Vi kender AART fra et andet samarbejdsprojekt, og kombinationen af al den kreativitet og kompetence, som de og Moesgaard har sammen med alle vores dygtige folk, er jeg sikker på vil give et fantastisk resultat.

Samarbejdet skal munde ud i et færdigt prospekt, der præcist sætter ord, billeder og tal på, hvordan et kommende museum skal realiseres. Derefter skal museumsdirektøren ud at tale med fonde for at få realiseret de store planer.

– Det er for tidligt at sætte tal på endnu, siger Flemming Just. – Nu handler det først om at turde tænke stort og anderledes. Målet er selvfølgelig at få skabt et af de bedste vikingetidsmuseer, der kan tiltrække et stort dansk og internationalt publikum.