Tekst og foto: Torben Ravnborg Nissen, mandag den 16. februar 2026

Ribes gamle gader dannede mandag for tredje år i træk rammen om et stjerneløb med historie, bevægelse og fællesskab i centrum. 26 asylansøgere fra Asylcenter Hviding deltog i arrangementet, hvor byens fortællinger blev oplevet til fods i små grupper.

Stjerneløbet havde base i Kannikegården på Torvet, hvor deltagerne blev budt velkommen og introduceret til dagens forløb. Herfra blev de delt i grupper på fire til syv personer og sendt ud i Ribes gader i forskellig retning. I hver gruppe var der mindst én, som kunne fungere sprogligt på dansk eller engelsk.

Det var Anette Aagaard Andersen, der koordinerede arrangementet, som bød velkommen og forklarede, hvordan stjerneløbet skulle gennemføres. Sammen med Kirsten Bech, der også er frivillig og medarbejderne på centeret Nina Lorenzen og Mogens Ipsen –  stod hun for afviklingen af dagen, og Nina, Mogens og Amal fra Asylcenter Hviding sørgede for proviant og praktiske opgaver.

Fire poster – fire fortællinger

Undervejs skulle grupperne besøge fire historiske steder rundt i byen. Ved hver post ventede spørgsmål, der skulle besvares, og som kunne give viden om byen og anledning til samtale.

Ruten førte blandt andet forbi Ribes mindste hus og Sct. Catharinæ Kirke, hvor deltagerne skulle måle, sammenligne og finde svar ved at gå rundt om bygningerne. En anden post tog dem til Nørreport og Ribe Kunstmuseum, hvor spor i belægningen ved Nørreport og haven bag museet indgik i opgaverne.

Ved Ribe Katedralskole i Puggårdsgade handlede det om indskrifter over hoveddøren og om at udpege gadens smukkeste hus – her blev også kameraet taget i brug. Sidste post lå ved Slotsbanken, hvor ruinerne og statuen af Dronning Dagmar gav anledning til historiske spørgsmål og maritime gætterier.

Ved hver post skulle grupperne tage en selfie, som skulle sendes til arrangørerne som en markering af, at de var nået frem.

Kaffe, kage og domkirke

Da alle grupper havde været rundt på de fire poster, samledes deltagerne igen i Kannikegården, hvor der ventede kaffe, te og kage. Senere på eftermiddagen var der mulighed for rundvisning i Ribe Domkirke i mindre hold, inden dagen blev rundet af.

Asylcenter Hviding huser i dag 383 asylansøgere fra 46 forskellige nationaliteter, og stjerneløbet var tænkt som en måde at åbne byen, historien og fællesskabet på.

Flere frivillige

Denne aktivitet var en del af centerets kultur-uger, der i år er blevet lagt over to uger, idet ramadanen forskød nogle arrangementer lidt.

Af andre aktiviteter har der været legedag i Kloster Hallen, besøg på basaren i Aarhus, Fastelavn for de mindste samt en dag med undervisning i salsadans og senere opvisning i nationale danse fra Eritrea, Kurdistan, Tyrkiet og Uganda, afsluttende med nogle af de frivilliges bud på salsa.
I morgen, tirsdag kommer Nødhjælporkesteret med Ole Kibsgaard i front på besøg på Asylcenteret og giver koncert i centerets hal.

Da Ryk Ind fik en stund med de frivillige og de to medarbejdere, fremgik det, at man godt kunne bruge flere frivillige – til sprogundervisning, kreative aktiviteter, madlavning, aktiviteter for børn, secondhand shop, haveprojekter og simpelthen bare det at være sammen og tale med asylansøgerne, og måske også åbne sit hjem for besøg.