Tekst & Foto: Johnny Tauman
3. december 2024
Flere og flere master er på plads
Inden længe er alle elmaster på plads nord for Koldingvej. Herfra vil transmissionslinjen ligger i jorden, indtil den atter dukker op nær Haderslevvej og herfra fortsætter mod syd tæt forbi Roager.
- De lave master ved Koldingvej ligger i umiddelbar nærhed af, hvor ledningerne skal i jorden.
- Foto nær Hjortlundvej.
Trafikken normaliseres
Fjernvarmekonverteringen i Ribe Vest har været begunstiget af vejret – og følger dermed den fremlagte tidsplan. Det betyder, at de større trafikale strækninger igen vil blive normaliseret efetr et år, men mange udfordringer. Nørgaard Anlæg har på bedste vis fået rørene i jorden – og dermed vil der snart kunne åbnes for fjernvarmevandet hos de mange nye kunder.
Billederne stammer fra Farupvej – mens kortoversigten med tidsplan / Michael Nørgaard er et arkivfoto.
Smukt arbejde i Gredstedbro
Imponerende anlæg tager nu form ved Blomstergangen i Gredstedbro. Buer i form af paradisæbler – som vil have blomster om foråret og æbler om efteråret er plantet på et cirkelslag – som en levende pergola. I oplægget vurderede landskabsarkitekt Nina Ganderup Bundesen, at der skulle anvendes 12-16 stk. buer.
Når anlægget er færdigt kan du jo tage grusstien mellem buerne, som skaber en forbindelse mellem Blomstergangstien og fortovet langs Ulkærvej – og her tække antallet af buer.
Der er medarbejdere fra Entreprenørafdelingen, som har forestået det praktiske arbejde.