Tekst, Foto og Collage: Johnny Tauman
29. januar 2024

Sejlads har betydning for Ribe og havnen!

(arkivfoto: Johnny Tauman)

I dag har TV SYD været forbi Ribe for at lave et indslag til aftenens nyhedsprogram. Leif Fogtmann fik fortalt, hvordan sejlads på Ribe Vesterå er til gavn for Ribe by og havn. Du kan se og få viden om vilkår for de sejlere, som har både liggende ved Hovedengen og “Langelinje”.
Debatten om en “oplukkelig bro” er tilsyneladende ikke færdig, mens soldater fra Skive Kaserne har monteret den første interimsbro – og påbegyndt den næste.

(Arkivfoto: Johnny Tauman)  De mange private både giver liv langs Hovedngen

(arkivfoto: Johnny Tauman)

 

REHH skal møde Nordsjælland Håndbold

(Foto: Johnny Tauman) REHHS stærke venstre fløj Morten Jørgensen

Knap er EM for Herrer afsluttet, inden Håndboldligaen tager fat på de sidste otte runder i sæsonens grundspil. Ribe-Esbjerg HH lægger fredag ud på en svær udebane mod Nordsjælland Håndbold, som holdet besejrede med (38-31) i Ribe Fritidscenter.
Ribe-Esbjerg HH befinder sig 6. pladsen med godkendte 20 point. Holdene under er på 7. pladsen Skjern Håndbold med 17. point og 8. pladsen – overraskende –  TMS Ringsted med 16 point – det samme antal som Skanderborg Aarhus AGF. I bunden ligger Nordsjælland Håndbold og KIF Kolding side om side med 11 point, mens duksen er Lemvig-Thyborøn Håndbold med 9 point.

Lauge og BSH på besøg

Allerede fire dage senere kan det blive varmt i Blue Water DOKKEN, når Bjerringbro-Silkeborg Håndbold med Rasmus Lauge ser forbi kl. 18:30. Ingen af kampene vises på TV.

 

Opbakning til spændende kampe

RINGE – lad ikke det være konklusionen på Ribe Badminton Clubs oprykningskamp mod Ringe Badminton Club.  RYK IND RIBE håber på, at cheftræner Thor Christtreu kan sætte sit hold op til et brag af gode resultater, når RBC på lørdag kl. 13:00 spiller første kamp i oprykningsspillet til Danmarksserien. Overskriften FREMRAGENDE er klar til SØNDAGSKRYDDEREN på netavisen RYK IND RIBE.
Sammen med Jannie Weis opfordrer RBC til, at man kommer i god tid (gerne 12:45) og vil støtte holdet, der gerne vil vise fynboerne, hvordan man spiller målrettet badminton i Ribe.
Der vil være opstillet net i forhallen, hvor børn med låneketchere kan prøve kræfter med sportsgrenen. Og så er der som vanligt kaffe/saft og kage.