Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto, tirsdag den 14. juli 2026
En meget spændende ny hjemmeside om Mandø er dukket op på nettet, og siden, Mandølive, giver en lang række konkrete oplysninger om Mandø og hvordan og hvornår, man kommer til og fra øen.
Hjemmesiden gør det blandt andet på en let og enkel måde muligt at orientere sig om, hvornår det er muligt selv at køre til og fra øen idet noget af det førte, man møder på hjemmesiden, er en ramme, hvori dels farven og dels de skriftlige oplysninger angiver mulighederne for kørsel. Er rammen rød, skal man ikke køre. Er den grøn, er Låningsvejen farbar.
Samtidig understreger hjemmesiden farligheden i at køre uden at have orienteret sig om tidevandet og dets hastende skiftende karakter.
Hjemmesiden er lavet som en service af firmet Baun Schmidt Digital, der har adresse ved Ribe og drives af Simon Baun Schmidt.
Ud over de rent praktiske oplysninger om kørselsforholdene til og fra Mandø enten i egen bil eller med traktorbus fortæller hjemmesiden en masse oplysninger om Vadehavet som verdensnaturarv, om Mandø som sådan, overnatningsmuligheder, spisesteder og meget, meget mere.
For folk med tilknytning til øen eller for dem, der gerne vil besøge den, er hjemmesiden virkeligt et opslag værd.








































































