Tekst René Jørgensen fotos: privat.
3. juli 2019.
Spændende foredrag om det Dansk – Amerikansk samarbejde i et historisk og aktuelt perspektiv.
Ribe Rotary Klub inviterede tirsdag aften – på Ribe Katedralskole – til et spændende foredrag med tipoldebarnet til Jacob A Riis, Lela Riis Agnew.
Lela Riis Agnew har over 25 års erfaring som administrerende direktør i non-profit-organisationer og i erhvervslivet. Hendes ekspertise er strategisk kommunikation og udvikling, non-profit-forvaltning, samfundsopbygning, fundraising og sociale aktiviteter.
Erling Pedersen, Ribe Rotary bød velkommen og viste de tre billeder frem af Jacob A. Riis, som var doneret af Ribe Rotary. Billederne blev derefter overrakt til Ribe bys 3 folkeskoler, Ansgarskolen, Vittenbergskolen og Privatskolen. Ribe Katedralskole fik ligeledes til deres forårskoncert overrakt tre Jacob A. Riis billeder af Erling Pedersen og Peder Tørnqvist.

Arkivfoto: Overrækkelse af Jacob A. Riis billeder til Ribe Katedralskoles forårs koncert.
Alle billederne er skænket af Rotary med tilladelse af Riis Settlement, New York.
Lela Riis Agnews foredrag blev holdt over temaet ”Samarbejdet mellem USA og Danmark i et historisk og aktuelt perspektiv”.
– Det var et fremragende oplæg af Riis’s tipoldebarn, som i den grad fik draget publikum med i et til tider, følelsesladet oplæg om Danmark og USA gennem tiden. Hovedvægten var lagt på Ribe stolte bysbarn, Riis og hans enorme indflydelse på de sociale reformer, hans fotodokumentation og beskrivelser af de som levede i den absolutte nederste del af fødekæden – specielt i New York, fortæller Peder Tørnqvist, der deltog og var medarrangør af arrangementet.
Det var tydeligt, at Lea Riis Agnew var dybt bevæget af at gå rundt i sine forfædres hjemby. Hun beskrev det selv ret tydeligt, da hun fortalte om, hvordan hun havde det første gang, hun kom til Ribe for 13 år siden.
– Helt ærligt – jeg havde det, som om jeg var kommet hjem, helt ind i hjertet, meget bevægende, og noget jeg stadig bærer med mig.
Lela Riis Agnew havde i øvrigt en udvekslingsstudent fra Jacob Riis Settlement New York med til foredraget.
Arrangementet sluttede klokken 20, og de godt 100 deltagere kunne gå hjem med en oplevelse rigere.










































































