Tekst, Foto & Collage: Johnny Tauman
9. februar 2021
(Første del af tre)
– Ribe Badminton Club har fostret mange dygtige spillere gennem årene. Ribehallen skabte muligheden for at flytte spillet fra gymnastiksalene til “de højere bolde” ved Hovedengen. Det samme gjaldt for håndbolden. En kombination af denne mulighed og ansættelsen af en lærer, der var uddannet instruktør i spillet, Martin Andersen, på ungdomshøjskolen i Vester Vedsted, var lige det, der passede til Jannis ambitioner og spilleglæde.

Ole Jacobsen, Esbjerg havde et godt trænersamarbejde med Martin Andersen – og husker stortalentet Janni, som var det i går, de stod i badmintonhallen.
Den mindste spiller med stor kraft
Sådan skriver Ole Jacobsen fra Esbjerg om stortalentet Janni Pedersen, hvis forældre var eksemplariske, da den 10 årige pige blev spottet som Ribe Badminton Clubs største talent. – Hun er den mindste af spillerne på de fire baner. Nettets nederste kant er i øjenhøjde, når hun med ketsjeren, der forekommer betænkelig stor, ubesværet og med stor kraft sender fjerbolden gennem luften, fortalte den lokale presse om klubbens bedste kort i sin række, minipuslingene.
Interessen kom hjemmefra
Og kærligheden til spillet med fjerbolden stammede hjemmefra, hvor både forældrene Torben og Helen samt storebor Lars var engagerede og som det hedder på godt vestjysk – ivrige spillere. Træneren Martin Andersen var ikke i tvivl – her var en pige med et medfødt talent.

Janni husker tiden, hvor hun nød badmintonspillet i den gamle Ribehal og senere i hal II i Ribe Fritidscenter
Student fra Idrætsgymnasiet i Gentofte
Janni er født i Ribe – og havde en opvækst på Vibevænget. Skolegangen de første år foregik på den forholdsvis nye skole, Nørremarkskolen, mens 8.-10. klasse var på Valdemarskolen. Som 17 årig flyttede Janni til København, hvor hun tog en studentereksamen fra Idrætsgymnasiet i Gentofte, hvor der var en linje for badminton, tennis, ishockey og bordtennis. – Vi var alle sportsfolk, hvor undervisningen blev kombineret med træning af vores valgte sport – og for mit vedkommende styrkede det badminton.
Prøvede flere idrætsgrene
Træner Martin Andersen var typen, hvor spillere ikke skal presses til at dyrke en bestemt idrætsgren. Derfor passede Janni også ind i ”konceptet”, da hun både spillede lidt håndbold og gik til sportsdans i Esbjerg, inden badmintonspillet for alvor tog over.
– Jeg spillede i Ribe Badminton Club i mange år med Martin Andersen som træner og mentor, fortæller Janni – og tilføjer: – Ribe BC var en rigtig god klub, som gav mig et godt fundament til at udvikle mig som spiller. Janni deltog i mange ungdomsturneringer, hvor alle gik til den for at vinde.

Janni medvirkede som model i flere bøger
Spottet som 6-årig
Faktisk blev Janni spottet allerede som 6 årig. – Martin kun se mit potentiale ved et arrangement på Ungdomshøjskolen i V. Vedsted hvor han dengang var idrætslærer og senere blev forstander.
Martin Andersen blev tilknyttet Ribe Badminton Club og træner for Janni i en del år.
– Martin var fantastisk, en ildsjæl og det samme forholdt sig med Ole Jacobsen, som havde ansvar for ungdommen i Esbjerg Badminton Klub, lyder det fra Janni, som konkluderer: – Begge blev ”en institution” inden for badminton med stor betydning for mange badminton spillere.

Der er gået mange år mellem billederne i collagen – men RYK IND RIBE mødte de samme værdier
Rolig og kontrolleret temperament
Ole Jacobsen husker Janni, som var det i går: – Janni´s talent var helt klart hendes evne til at læse spillet og beregne, hvor boldene kom tilbage på hendes banehalvdel.
Han mindes Jannis rolige og kontrollerede temperament – og ikke mindst forældreopbakningen fra Torben og Helen i spillet og på banen var et kendemærke for hende.
Det viste hun især i double – og mixed-doublespillet, hvor hun var en suveræn makker.