Tekst Hasse Jørgensen, torsdag den 20. maj
Smittetallene for corona i Ribe ligger fortsat endog meget pænt.
Opgørelsen for den sidste PCR-test i Ribe viser igen, at der er under 0,1 af de testede, der er smittet svarende til under fem personer.
I torsdags blev der PCR-testet 1120 personer og sidste søndag var det 852 personer. I alt er der PCR-testet i ni uger, og sammenlagt er der testet 16.820 personer.
En ud af de ni uger, var der ingen smittede, og ellers viser alle tallene, at der hver af de andre uger har været under fem smittede. Selvfølgelig kan der være flere end fem smittede, for der kan stadig være smittede, der ikke bliver testet. Men omvendt er antallet af testede så høje, at de statistisk er særdeles holdbare og giver et godt billede på den aktuelle situation.
Det er Klaus Sandfeld, der har været primus motor i at få arrangeret PCR-test i Ribe Fritidscenter, og han har lokalt fået tilnavnet Corona-kongen. Nu er alle test – både kviktest og PCR – flyttet til seminarieHuset.









































































