Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 28. maj 2024
Har du tænkt over, hvor mange skulpturer, der står rundt omkring i Ribe? Eller undret dig over, hvem de forestiller og hvad kunstneren har tænkt? Nu har du mulighed for at få svar på de spørgsmål på en ny skulpturvandring, der har særligt fokus på kvinderne.
Ribe Kunstmuseum har i en årrække lavet skulpturvandringer, hvor en guide fortalte om de kunstværker, der befinder sig i byrummet i Ribe. Med støtte fra Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Legat og i forlængelse af museets udstilling om Anne Marie Carl-Nielsen i 2022 har Ribe Kunstmuseum nu udviklet en ny skulpturvandring, hvor der er særligt fokus på Anne Marie Carl-Nielsens og andre kvindelige kunstneres værker i Ribe. Vandringen kommer også omkring et par skulpturer, der forestiller kvinder, men som er lavet af mænd.
Turen begynder ved Anne Marie Carl-Nielsens skulptur af Dronning Dagmar på Slotsbanken og fortsætter til hendes bronzeporte til Ribe Domkirke. Turen går herefter videre til Katedralskolens skolegård og Laila Westergaards (f. 1964) værk ”Ord på vej”. Vandringen afsluttes i Ribe Kunstmuseums have, hvor vi finder yderligere to kvindelige kunstnere, Astrid Noack og Hanne Varming.
Det koster 90 kr. at deltage i skulpturvandringen, som varer halvanden time. Billet kan købes via museets hjemmeside.