Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 19. september 2025
En af de stillinger, der meget sjældent bliver opslået ledig, er netop nu klar til besættelse.
Det er fa. Ib Laursen, der søger en dekoratør, der kan indgå i et team på to dekoratører, hvis hovedopgaver er via planlægning og gennemførelse af photoshoots, opbygning- og dekoration af messer at visualisere Ib Laursens 4 årlige kollektioner, som også præsenteres på online- og offline medier.
Salgs- og marketingschef Claudia Vamdrup fortæller, at årsagen til, at den slags stillinger meget sjældent bliver opslået er, at udskiftningen af medarbejdere i fa. Ib Laursen er meget sjælden.
– Vi har mange medarbejdere med 20, 25 og flere års erfaring. Selv har jeg været ansat nu i fire år, og jeg er nok en af de yngste medarbejdere rent ansættelsesmæssigt, fortæller Claudia Vamdrup.
– Hvad er specielt ved denne stilling?
– Det er, at vedkommende, der ansættes, skal kunne visualisere firmaet og dets produkter i billeder, i kataloger, på udstillinger og messer, i showroomet samt på hjemmesiden, og samtidig skal vedkommende indarbejde virksomhedens helt særlige DNA i visualiseringen.
Claudia Vamdrup fortæller, at stillingen også indebærer mellem 20 og 30 rejsedage om året i Danmark, Sverige, Tyskland og Frankrig, hvor dekoratørerne er med til at opbygge og dekorere stande på messer. Rejsedagene koncentrerer sig om januar og februar samt juli, august og september.
– Så det er godt med sprogkundskaber?
– Det er ikke nødvendigt. Dekoratørerne er med til at bygge standene, hvorefter salgspersonalet fra firmaet tager over og sælger varerne, fortæller salgs- og marketingschefen.
Stillingen skal søges inden 30. september, og det skal ske til Jobindex og ikke til firmaet.