Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 18. marts 2025

Der venter venskabsbyforeningen i Ribe et travlt år med tre spændende besøg fra venskabsbyer.

I april kommer en skoleklasse fra Güstrow, som gerne vil lære Ribe at kende. De tyske elever skal bl.a., opleve en skoledag på Vittenbergskolen.

I begyndelsen af juli får foreningen besøg af en stor folkedansetrup fra  venskabsbyen Krems i Østrig. De vil gerne optræde i Ribe by, på institutioner og der, hvor folk samles. Det er 45 meget dygtige dansere og musikere. Der er allerede indgået en fin aftale med Ribe Bryghus.

Det tredje besøg ligger i begyndelsen af oktober, hvor der er besøg fra Ribes engelske venner fra Ely.  I 2026 er der 70-års jubilæum med Ely. Og i venskabsbyforeningen betragtes besøget som en slags optakt til jubilæet.

Efter den overståede generalforsamling har bestyrelsen konstitueret sig, og Ruth Christensen fortsætter som formand. Næstformand er Edith Schmidt, mens Niels Andersen er kasserer. Sekretærer er Edith Schmidt og Benedikte Moesgaard. Hjemmesiden står Ruth Christensen for, mens Ingrid Ilsøe tager sig af pressen.

Kontakt til Det gamle Rådhus:  Ruth Christensen. Opbevaring af materialer:  Ruth Christensen.

Kontaktpersoner: Ely: Kirsten Beck, Benedikte Moesgaard. Leikanger: Pia Rusborg. Balleroy: Ingrid Ilsø. Strängnäs:  Niels Andersen. Güstrow/Krems/Ratzeburg:  Ruth Christensen, Edith Schmidt