Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 6. marts
Bag en beskeden husfacade i Sønderportsgade gemmer sig et yoga-studie, og her gemmer sig også historien om en Ribe-pige, der har været det meste af verdenen rundt, taget flere uddannelser i yoga, fandt sin New Zealandske mand i Kina og nu er vendt tilbage sammen med manden fordi Ribe – som pigen siger – nu kan noget helt særligt efter man har oplevet den store verden.
Line Fricke er pigen og Leon Walker er hendes mand, der i øvrigt også på en tur til Indien sammen med Line tog en uddannelse indenfor yoga og som nu starter eget yogahold op i studiet i Sønderportsgade.
Mens Line Fricke underviser i yoga på forskellige plan og har hold af yoga-dyrkere i lokalerne i Sønderportsgade, arbejder Leon Walker hos Hudevad Radiator Design a/s samtidig med, at han nu starter sit eget yoga-hold. Han praktiserer og underviser i yoga på hobbyplan.
Line Fricke fortæller, at det primært er kvinder, der dyrker yoga, men parret håber, at det at Leon også så starter hold, kan få flere mænd med.
Line Fricke er født i Jels men kom til Ribe som fire årig, da moderen og papfaderen flyttede til byen. Her har Line boet indtil hun flyttede til København for at tage en uddannelse på CBS indenfor økonomi og markedsføring.
Under uddannelsen var Line så heldig at komme i praktik i New York, og her stiftede hun for første gang kendskab til yoga i 2011. Siden har hun praktiseret det meget, dygtiggjort sig indenfor flere forskellige yoga-skoler og undervist i det.
– Da jeg læste og var i praktik, sad jeg meget bag en skærm, og jeg kunne mærke, at yoga kunne gøre noget ved min krop både fysisk og mentalt. Yoga fik mig til at slappe af og føle mig meget bedre tilpas, fortæller Line Fricke over en kop the i de hyggelige lokaler i Sønderportsgade. Lokaler som Line ved et tilfælde faldt over. Hun lejede dem til en husleje, hun kunne overkomme, og da lejligheden oven over blev ledige, fik Line og Leon også den.
– Så nu kan jeg gå hjemmefra og lige ned på arbejde, siger Line med et smil.
Efter veloverstået uddannelse fra CBS tog udlængslen over, og det blev bl.a. til et ophold i Kina, hvor Line begyndte at studere kinesisk for at få et visum, der rakte ud over turistvisummets længde. Her traf hun sin senere mand, og efter tre år i Kina tog parret på et års rejse i asien og New Zealand, hvor de bl.a. en overgang boede hos Leons forældre.
Efter de mange år i udlandet og store byer fik Line efterhånden hjemve efter Ribe, og hun overtalte Leon til at tage med. Nu er det blevet til snart fire år i Ribe, hvor studiet fylder tre år i denne uge, og parret har ingen planer om at flytte.
Efter hjemkomsten begyndte Line at undervise i yoga bl.a. på Ribe Byferie Resort.
– Vi troede, at det ville være alle tiders tilbud til turisterne, men det viste sig, at langt de fleste, der kom, var fra lokalbefolkningen, og da så lokalerne i Sønderportsgade blev ledige, slog jeg til og lavede mit eget studie, fortæller Line Fricke mens hun gør klar til at modtage et nyt hold.
Fakta
Yoga er et indisk system til indøvelse af åndedrætsteknik, kropsstillinger og moralske forskrifter. En yogi er en person, der praktiserer yoga.
Formålet med yoga er at op Samâdhi (den højeste tilstand), som er en form for salighed eller forløsning for yoga-udøveren. Yoga defineres som ”en kontrol af tankebølger i sindet”
Yoga betyder at “forene” I yoga arbejder man med at forene og skabe harmoni mellem kroppen og sindet.