Tekst og foto Hasse Jørgensen, søndag den 23. februar
Det er de færreste forundt at rejse fra Ribe til japanske Tokyo med kunst for millioner næsten i bogstaveligste forstand i håndbagagen. Men det er ikke desto mindre hvad museumsinspektør ved Ribe Kunstmuseum, Josephine Nielsen-Bergqvist, har gjort.
Nu kan fire store kunstværker selvsagt ikke være i en håndbagage, men fakta er, at Josephine Nielsen-Bergqvist under turen fra Ribe til Tokyo hele tiden nøjagtigt var klar over, hvor de fire uvurderlige kunstværker befandt sig.
De fire værker skulle sammen med omkring 80 andre danske kunstværker repræsentere Danmark ved en meget stor kunstudstilling i den japanske hovedstad og senere på en udstilling i en anden japansk by. Og Josephine Nielsen-Bergqvist vidste hele tiden, hvor de fire kunstværker var lige fra de blev læsset i en bil i Ribe, til de befandt sig på det japanske museum, hvor hun assisteret af fire japanske håndværkere og en konservator kunne hænge billeder op. Selv i lufthavnene havde Josephine Nielsen-Bergqvist tjek på, hvor værkerne befandt sig, så de ikke som anden håndbagage havnede på en forkert destination.
Som Josephine Nielsen-Bergqvist fortæller: – Mange tror, at det at være kurer på en sådan tur er den rene afslapning. Det er det ikke. Man er på hele tiden, men det er simpelthen så spændende! På den her tur rejste jeg i 12 timer, ventede syv timer og arbejdede i 8 timer, hvorefter malerierne skal akklimatisere i et døgn, og derpå installeres.
Og det er en spændende historie. Det er en historie, hvor museumsinspektøren langt fra kan afsløre alle ting, for meget af hele transporten og forsikringen af malerierne er af sikkerhedshensyn ting, der ikke må offentliggøres. For det er uvurderlige værker, der er tale om. Hvor meget, de er forsikrede for, er også en hemmelighed.
Josephine Nielsen-Bergqvist kan fortælle om et meget stort japansk museum fordelt på tre etager med rulletrapper mellem de enkelte etager. Og et museum, hvor der var styr på simpelthen alt. Et hold på fire håndværkere samt en konservator stod klar til at hjælpe de fire malerier fra Ribe Samlingen på plads, under skarp observation fra museumsinspektøren.
Ribe Kunstmuseum har gennem de sidste år udlånt flere billeder til udstillinger i udenlandske museer. Ud over i Japan gælder det bl.a. også udstillinger i Paris, Liège, Kassel og Lausanne, og Josephine Nielsen-Bergqvist tilskriver bl.a. museets hjemmeside de udenlandske museers interesse for Ribe Kunstmuseums værker.
– For på hjemmesiden kan museerne se vores værker fremfor, at de skal finde gamle kataloger frem og sidde og blade i dem.
Når et andet museum anmoder om låne værker, skal der stor forberedelse til, før lånet kan effektueres. Der skrives frem og tilbage museerne i mellem, der skal aftale betingelser og muset, der ejer kunstværkerne, skal sikre sig, at forholdene på udstillingen er i orden både med hensyn til sikkerhed, temperaturer, luftfugtighed og andet.
Når billedet skal afsted, bliver det tjekket ud på museet, idet en konservator laver en rapport over værkets tilstand. Ved ankomst til udstillingen tjekkes det ind af en anden konservator, der også udfærdiger en rapport, og ved at sammenligne de to rapporter, kan man se, om værket har taget skader under vejs.
Transporten af værker kræver en kurer. Man kan dog, hvis der kun er tale om et billede, og et andet dansk museum også skal sende billeder til udstillingen, aftale med det museum, at dets kurer tager sig af det fremmede museums billede. Men det forudsætter, at det er et museum, man har tillid til.
– Men når I låner værker ud til andre, og er med i et sådant samarbejde, er det vel også lettere for jer, at låne andres værker til særudstillinger?
– Det gør det lettere, når man selv er med i et sådant samarbejde. Det giver goodwill.
– Fik du slet ikke tid til at opleve Tokyo?
– Jo, jeg arbejdede i tre dage og så holdt jeg ferie i fire, hvor jeg sugede indtryk til mig og bl.a. overværede sumobrydning. Det skal man jo, når man er i Tokyo, lyder det med et smil fra Josephine Nielsen-Bergqvist.
Fakta
De fire malerier, der er udlånt til Japan er:
Vilhelm Hammershøi, Tre unge kvinder, 1895. Ribe Kunstmuseum
Peter Ilsted, en lille pige, der syr,1898-1902. Ribe Kunstmuseum
Viggo Johansen, En kaffepassiar, 1884. Ribe Kunstmuseum
Martinus Rørbye, Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter, 1829. Ribe Kunstmuseum.









































































