Tekst og fotos Hasse Jørgensen, torsdag den 4. april
Ribe har fået en ægte skotsk lord. Det er pressefotograf, iværksætter og fødselar, Poul Anker Nielsen, der er blevet beæret med denne titel på sin 70 års dag torsdag.
Og ophavsmanden er Thomas Hauger, der har foræret Poul Anker Nielsen et jordstykke i Skotland, der giver ejeren af bemeldte jordstykke ret til at kalde sig lord of Glencove.
Thomas Hauger fotograferet på Cuba ved en tidligere lejlighed. Privat foto.
– Jordstykket er på en square feet, og det vil sige omkring 2 x 33 centimer. Poul Anker har også fået GPS-nummeret på jordstykket, så han altid kan finde det, og han har altid lov at besøge det, forklarer den glade giver Thomas Hauger.
Poul Anker fik jordstykket overdraget og dermed titlen af lord, da han torsdag havde inviteret til åbent hus i hjemmet i Sortebrødregade, og det blev et sandt tilløbsstykke, hvor masser af mennesker mødte op for at hylde den populære personlighed.
På billedet til venstre Ribes Marianne Tonnesen og Ekstra Bladets Claus Jessen. Til højre to af dagspressens gamle kæmper i Ribe, fødselaren og Frede Madsen, der nu residerer i Esbjerg.
Han er født i Skive og udlært på legendariske Hans Larsens radikale Skive Folkeblad. Om P.A. Nielsen nogen sinde har været radikal, skal være usagt. Fakta er, at han har været initiativtager og primus motor i mangt og meget. Da han flyttede til Ribe som ansat på daværende Vestkysten, fik Poul Anker lynhurtigt byen ind under huden. Der er stort set ikke det i byen, han ikke har været med i, og som pressefotograf var han kendt som en særdeles dygtig og professionel udøver af faget.
Sideløbende med jobbet som pressefotograf engagerede Poul Anker Nielsen sig som nævnt i mangt og meget – intet nævnt, intet glemt – og det er ikke blevet mindre efter han faldt for Lise Frederiksen og blev gift med hende. Det førte bl.a. til starten på cafe Quedens.
Poul Anker Nielsen er stadig sprængfyldt med ideer og initiativ, men fællesnævneren for det hele er en stor interesse for og kærlighed til Ribe.
Rod Sinclair kan – så vidt vides – ikke kalde sig lord, men han er en populær mand i Ribe.
Jenny og Bjarne Lynddahl gratulerede fødselaren.
Et populært par i Ribe, Tina og Torben Hylander Prinds var også blandt gratulanterne.















































































