Tekst og foto: René Jørgensen
5. oktober 2025.
“Vi kom på landkortet – lokalt, nationalt og endda en smule internationalt.”
I anledning af Ribe Fritidscenters (RFC) 50-års jubilæum blev gæster og samarbejdspartnere budt velkommen til en reception og jubilæumskoncert af direktør Claus Pedersen. I sin tale takkede han de mange, der gennem årtier har været med til at forme centeret – og han satte samtidig ord på den personlige rejse, han selv har haft i huset. Fra ungdomsår som deltager ved Sjov Lørdag og afdansningsbal, til nuværende direktør med ansvar for at føre centret ind i fremtiden.
Ribe Fritidscenter blev indviet i 1975 og har siden udviklet sig fra et klassisk håndboldcenter til et moderne samlingspunkt med plads til alt fra gymnastik og kampsport til wellness, RIPLAY-legeområde og motionsfaciliteter. Flere store udvidelser er gennemført de seneste 10-15 år – og endnu flere er på vej.
Blandt fremtidens planer er en ny springhal, en udvidelse af multihallen samt en nærtliggende ferieby, som skal bidrage til byens samlede tilbud til både borgere og turister.
Formand for centret Carsten Lund fremhævede RFC’s rolle som et samlingspunkt for sport og fritid i Ribe, siden centret blev indviet i 1975. RFC har gennem årene udviklet sig fra et håndboldcenter til at inkludere mange andre sportsgrene og foreninger, herunder gymnastik, ju-jutsu, badminton og fodbold.
Et centralt punkt i talen var projektet Riplay, som blev realiseret takket være Peter Laursen og hans familie. Riplay har haft stor betydning for både kommunen og RFC som byens samlingssted.
Der blev også set tilbage på RFC’s udvidelser de sidste 10-15 år, herunder et nyt køkken, motionscenter og kampsportscenter, og nævnt samarbejdet med Esbjerg Kommune, som har støttet flere projekter økonomisk. Carsten Lund understregede, at RFC fortsat er en vigtig aktør på området og ser positivt på fremtidige udviklinger, som involverer lokale erhvervsfolk og et kommende multi- og springcenter.
Tak til de forskellige bestyrelser for indsatsen,
Carsten Lund sluttede sin tale med at sende en tak til de otte tidligere formænd for RFC for jeres store indsats gennem årene og i kronologisk rækkefølge fra 1975:
Robert Okholm , Marius Olsen, Carl Johan Svendsen, Vagn Sørensen, Gert Hadberg, Erik Christiansen, Ole Bladt Hansen og Ib Dam Schultz
Tak til ledelserne igennem tiderne fra N.P. Schmidt til Asta og Jannik Tonnesen over til Jørgen Jepsen og så til duoen vores direktør Claus Pedersen og leder Klaus Svendsen her i RFC men også ledelserne igennem tiden på Danhostel, Ribehallen og Ribe Svømmebad for samspillet og så ikke mindst en kæmpe tak til vores nuværende og tidligere personaler på vores arbejdssteder – uden jer ikke noget RFC, lød det fra Carsten Lund.
Centerets lange historie blev sat i perspektiv. Ribe Fritidscenter blev indviet den 1. februar 1975 efter en kæmpe indsats fra visionære ildsjæle i begyndelsen af 1970’erne. Blandt de drivende kræfter var Robert Okholm og Marius Olesen. Sidstnævnte gik desværre bort i december 2024, men begge nåede at bidrage med værdifulde oplysninger til jubilæumsskriftet. Ordene i talen kom fra Vagn Sørensen, næstformand, bestyrelsesmedlem gennem 43 år og den længst siddende formand.
Der hersker ingen tvivl om, at etableringen af Ribe Fritidscenter blev et vendepunkt. Centeret gav et markant løft til sports- og fritidslivet og styrkede sammenholdet i lokalområdet. Som det blev nævnt i talen: “Vi kom på landkortet – lokalt, nationalt og endda en smule internationalt.”
Siden åbningsdagen har både bygninger og aktiviteter udviklet sig betragteligt. Hvor den samlede anskaffelsessum i 1975 lød på 10,7 mio. kr. – svarende til ca. 60 mio. kr. i dag – står Ribe Fritidscenter i dag som et moderne samlingspunkt placeret ideelt mellem gamle og nye Ribe.
En central del af fejringen var præsentationen af jubilæumsskriftet, der er udarbejdet af Hasse Jørgensen, Jørgen Thorlund Jepsen og undertegnede, lød det fra Vagn Sørensen.
– Claus og Carsten bidrog i forarbejdet, og layoutet er smukt samlet af Annette Nørgård.
Skriftet rummer både historiske beskrivelser, interviews og personlige beretninger. Blandt bidragsyderne er Anders Dahl Nielsen, der i en årrække havde Ribe Fritidscenter som sin arbejdsplads, Inge og Jan Pedersen, som ser centeret som familiens faste mødested, samt familien Askou, der fremhæver Riplay som områdets bedste legeplads.
Derudover indeholder skriftet en kronologisk oversigt over de vigtigste begivenheder fra 1974 til i dag samt ord fra formand, næstformand, direktør og Ribe Fritidscenters leder gennem 25 år, Jørgen Thorlund Jepsen.
Tak til ildsjælene
Ved receptionen blev der rettet en særlig tak til Hasse Jørgensen, Jørgen Thorlund Jepsen og Annette Nørgård for deres store indsats i arbejdet med jubilæumsskriftet.
Med præsentationen af skriftet blev jubilæumsdagen ikke blot en fejring af fortiden, men også en markering af Ribe Fritidscenters stærke position og lysende fremtid som samlingspunkt for sport, fritid og fællesskab i Ribe.

Direktør Claus Pedersen
Først og fremmest en stor TAK til jer der er mødt op i dag for at fejre Ribe Fritidscenters 50 års jubilæum. Dernæst skal lyde en tak til alle jer der har medvirket til udviklingen af det flotte center vi har i Ribe i dag, lød det fra direktøren.

Næstformand Vagn Sørensen
Der hersker ingen tvivl om, at etableringen af Ribe Fritidscenter blev et vendepunkt. Centeret gav et markant løft til sports- og fritidslivet og styrkede sammenholdet i lokalområdet. Som det blev nævnt i talen: “Vi kom på landkortet – lokalt, nationalt og endda en smule internationalt.” kom Vagn Sørensen ind på i sin tale.

Gæsterne lyttede til talerne fra direktør, formand og næstformand. På billedet fra venstre: Kirsten Sørensen, Ann Witt, Gert Witt, Erik Christiansen, Vagn Sørensen, Lene Øtoft og Willi Weber