Tekst & Foto: Johnny Tauman
2. april 2022
Lige ved – og næsten. Ribe-Esbjerg HH nåede op på (30-29), da Marcus Mørk scorede sit 6. mål med 6 minutter tilbage. Holdet formåede ikke at score yderligere i kampens slutfase, som dels skyldes en udvisning trukket af cheftræneren dels godt målmandsspil af Simon Gade i Aalborg målet.
Ribe-Esbjerg HH var godt med fra kampens start – og efter godt 8 minutters spil viste måltavlen (4-4). Herfra skabte Aalborg Håndbold sig et forspring på 2-3 mål indtil midt i halvlegen, hvor Mathias Jørgensen fik scoret til (10-9). Igen viste Aalborg vejen til netmaskerne (13-9) – og fastholdt forskellen på de tre mål til pausefløjtet.

Torben Petersen, som var med i det første opgør, er savnet i angrebsspillet – håb om, at han kommer med i slutspillet (arkivfoto)
I anden halvleg kom hjemmeholdet på både (21-17), (24-20), (27-21) og (29-24). En lang række regelfejl og en udvisning af Aron Palmarsson gav plads til Ribe-Esbjerg HH, der som skrevet reducerede til (30-29) med mulighed for en udligning.
Nu venter så sidste kamp i Skansen på lørdag. Med weekendens resultater er SønderjyskE stadig med i kampen om at undgå direkte nedrykning. Holdet har 19 point – og det kan fem hold faktisk slutte på.
Stillinger i løbet af kampen (ca. hvert 10. minut)
(7-4),(13-10), (pause 18-15), (26-21), (30-27), (slut: 33-29)
Målscorere
Aalborg Håndbold: Buster Juul 7
Ribe-Esbjerg HH: Miha Zvizej 8, Mathias Jørgensen og Marcus Mørk hver 6, Jonas Larholm 3, Jonatan Mollerup 2, Tobias Olsen, Morten Jørgensen, Anton Fredslund og Jonas Hald Christensen hver 1