Tekst og foto Hasse Jørgensen, onsdag den 13. juli 2022
Ribe har i de sidste dage summet af liv med en international stemning rundt i byen.
Vejret har netop være med Ribe. Ikke godt nok til at være på stranden og gå i vandet, men rigtig godt til at sidde på en af byens mange restaurationer og nyde en genstand eller gå rundt og kigge i de mange butikkers store udbud.
(Artiklen fortsætter under billederne)

Mange gør meget for at forskønne byen

– herunder også kommunens medarbejdere
Og Ribe er en dejlig by, hvor der gøres meget for at holde de mange, gamle huse. Men ingen træer gror ind i himlen, og desværre er der et par huse i byen, der trænger til noget mere end en kærlig hånd for ikke at være en ”øjenbæ”.
Og mens kommunens folk gør meget for at smykke byens centrale områder med store, flotte blomsterkummer, er der desværre også nogle husejere, der lader ukrudtet gro uhæmmet langs med husmurene – og det giver ikke noget særligt godt indtryk hos de mange, mange gæster, der netop i denne tid besøger Ribe.

Ukrudt pynter ikke specielt og har ikke noget med biodiversitet at gøre









































































