Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto Ove Detlevsen, mandag den 31. august 2026
Et overvældende flertal i byrådet stemte mandag først på aftenen for den forsøgsordning på et år med en delebil, som Ribe Bykernes Beboerforening havde søgt om. Kun Dansk Folkeparti var mod ordningen. Resten af byrådsmedlemmerne minus Peder Nikolajsen (LA), der var fraværende, stemte for ordningen.
Som tidligere omtalt er det Ribe Bykernes Beboerforening, der i samarbejde med firmaet Byens Biler, der har søgt om ordningen. Den tager sigte på at give mennesker, der kun har et begrænset behov for en bil, mulighed for at leje en delebil, når de har brug for den. Der er tale om en el-bil, og beboerforeningen har derfor søgt en p-plads med en ladestander. Pladsen bliver formentligt på P Øst, hvor der, ifølge Klaus Sandfelds (V) indlæg i debatten, ofte er god plads, selv om parkeringssituationen i Ribe denne sommer har været meget presset.
Ordningen medfører, at beboerforeningen skal have en parkeringslicens, som beboerne i den indre by kan få, og det bliver på de samme betingelser.
Formanden for by, plan og lokalsamfundsudvalget, Kurt Bjerrum (V) redegjorde for ansøgningen og oplyste, at alle andre medlemmer i udvalget syntes, det var en god ide. Kun Dansk Folkeparti var i mod og begærede sagen i byrådet.
Anders Hollænder (DF) begrundende den holdning med, at det er en glidebane at begynde at give nogle specielle grupper særordninger med hensyn til parkering.
Det rejste en næsten halv time lang debat, hvor Dino Selimovic (C) indledte med at sige, at det var et fremragende forslag: – Det er en fantastisk måde at give folk, der ikke har råd til egen bil mulighed for at bruge en bil, når de har behovet.
Det blev bakket op af Henning Hyllested (Ø), Henrik Andersen (V), Signe Jørgensen (S), Susanne Dyreborg, danmarksdemokraterne, Hans Erik Møller, Demokratilisten, Nanna Kastorp og Marie Geisler Andersen (R), der pegede på, at hvis fem går sammen om delebilen, lægger det jo kun beslag på en parkeringsplads i stedet for måske fem.
Mads Engelund Larsen (DF) fastholdt, at der er tale om en glidebane: – Delebil er noget københavner-ræs, lød det.
Han argumenterede også mere generelt for, hvor vanskelige parkeringsforholdene er bl.a. i Esbjerg, Bramming og Ribe.
Det fik borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) til at sige: – Det her er ikke en generel parkeringsdebat men en konkret ansøgning, vi skal tage stilling til.








































































