Tekst og foto Hasse Jørgensen, onsdag den 3. juni 2026
Hvad der startede som lidt af et eksperiment i en garage har udviklet sig til en millionforretning i løbet af den gode snes år, projektet har stået på.
Vi taler om Ribe Bryghus, som Søren Andersen, Mark Vind og Lars Nielsen startede i garagen for at producere god øl til eget forbrug.
I 2006 flyttede bryggeriet ind i gården i Skolegade, hvor produktionen blev drevet på et meget højt og seriøst fritidsplan af Lars Nielsen, Mark Vind og Steen Sahl. 1. juli 2022 overtog Mark Vind og Lars Nielsen hele ejerskabet, og per 1. januar 2023 besluttede to at blive fuldtidsansatte på bryggeriet.
Bryggeriet bestod af et anlæg, der havde fungeret som pub-bryggeri i England, og det fungerede rigtig godt.
Pladsen i Skolegade blev efterhånden for trang, og for otte år siden købte Mark og Lars den gamle remise af kommunen. To år gik der med at sætte den i stand, og i 2020 kunne bryggeriet flyttes til nye lokaler, hvor der også er indrettet cafe og siden er udvidet med byens største ølhave, ligesom der er plads til autocampere ved bryggeriet.
At bryggeriet har været gennem en stor udvikling, viser et par tal. Der blev startet med 10.000 flasker øl om året. I dag er produktionen oppe på 160.000 flasker med plads til udvidelse. Antallet af etagekvadratmeter er udvidet fra 100 til 600, og de to ejere har i fødselsdagsgave givet bryggeriet et nyt automatisk tappeanlæg. En millioninvestering.
Som Lars siger med et stort grin: – Det er nødvendigt af hensyn til Marks skuldre.
Mere alvorligt lyder det fra de to: – Det er nødvendigt med et sådant anlæg, for vi kan ikke følge med ved det manuelle tappeanlæg, og der er heller ingen, der gider det arbejde.
De to lægger ikke skjul på, at der til tider er tale om meget lange arbejdsdage.
De er enige om, at de tilbringer mere tid sammen end med deres koner.
– Men vi kan lide hinanden, vi arbejder godt sammen, og så længe det også er en hobby, er det fint, lyder det samstemmende.
I dag er der ud over Lars og Mark som fastansatte otte unge medarbejdere på timeløn og et par pensionister, der kommer og hjælper.
Det øl, der fremstilles på bryggeriet, er udelukkende efter egne opskrifter, og der er ikke tale om nogen form for licensbryggeri. Der arbejdes med udvalgte og så vidt muligt danske råstoffer.
Produkterne afsættes primært lokalt, men der findes dog forhandlere så langt væk som i Slangerup, Roskilde og Lemvig.
– Det er forhandlere, der har været her og smagt vores produkter og som har fundet, at de passer godt ind i deres forretninger. De spurgte, om de måtte forhandle vores produkter, og det må de selvfølgelig, lyder det fra Lars.
Mark fortæller, at omkring 40 procent af produktionen afsættes i bryggeriets egen cafe, der er blevet en stor succes både med selskaber og almindelige besøg.
– Vi oplever, at mange kommer med tog til Ribe for at besøge byen, og mange af dem kigger også ind i cafeen. Glædeligvis kommer der også lokale i cafeen, men vi oplever mange mennesker, vi ikke ser andre steder i byen, kommer her, så vi tror ikke, vi har taget noget fra andre, lyder det fra Lars og Mark.
Fødselsdagen
Fødselsdagen bliver fejret i to omgange.
Om aftenen den 27. juni bliver der tale om en fest for inviterede gæster, mens der om dagen bliver et åbent hus.
Her vil der blive musikalsk underholdning og der tændes op i grillen.
Programmet er de to bryggeriejere i øjeblikket ved at udforme i detaljer.









































































