Tekst Hasse Jørgensen, foto René Jørgensen, torsdag den 20. november 2025

Det er forkert at sige, at alt gik galt for Ribe-Esbjerg HH i torsdagens kamp mod Høj Elite i Bue Water Dokken, for indimellem var der ting, der lykkedes. Men de ting kom desværre alt for sjældent, og det var fuldt fortjent, at Høj vandt kampen 31-27 efter 17-13 ved pausen. I lange dele af kampen var REHH’s spillere kun statister i opgøret.

Høj lagde ud med brask og bram lige fra starten, og de første fem minutter vandt holdet med fire mål. Og det var stort set de cifre, REHH var bagud med hele kampen.

De første minutter af kampen lod REHH’s spillere sig tilsyneladende totalt overrumple af et energisk og tændt Høj-hold, der kom med alt, de havde lært. Hos hjemmeholdet manglede man aggressivitet og vildskab.

Højs gode start gik til syne ladende ud over selvtilliden hos hjemmeholdet, for dels havde angrebsspillerne meget svært ved at komme igennem Højs forsvar, og lykkedes det endeligt, blev der skudt meget svagt og upræcist, lige som der blev taget alt for mange hurtige og løse chancer, hvor en smule tålmodighed havde været på sin plads.

I forvaret gik Høj stort set igennem, som det passede dem, og forsvaret svigtede totalt REHH’s målmænd.

I anden halvleg var der et par perioder, hvor man tænkte, at nu får hjemmeholdet fat, og det lykkedes da også at komme på uafgjort ved stillingen 21-21, men det lykkedes ikke hjemmeholdet at holde fast. Igen blev spillet for febrilskt, og der blev taget for mange løse chancer og fyret for mange upræcise skud af.

Kampen var for så vidt typisk, for da først Høj havde spillet de første minutter på et højt niveau, var det efterfølgende også Høj, marginalerne var med. Sådan er det ofte: den, der søger heldet, finder det også.

Høj har været inde i en god periode med nogle gode sejre, men REHH har også fået sejre efter gode kampe. Problemet er åbenbart, at forskellen mellem top- og bundniveau hos REHH er alt for stort.

Målscorere for REHH blev: Jerry Tolbring 5, Kasper Sjursen 5, Lauritz Legér 3, Morten Jørgensen 3, Theis Horn Rasmussen 3, Mathias Jørgensen 2, Nicolai Spanggaard 2 og Chr. Termansen 2 og Elvar Asgeirsson 2.

Topscorer hos Høj blev Simon Schønnigsen me 6.

Udvisninger: REHH 1, Høj Elite 2.