Tekst & Foto: Johnny Tauman     Forsidefoto: René Jørgensen
6. oktober 2020

Når Ribe-Esbjerg HH onsdag aften løber på banen i Fælledhallen for at møde Skanderborg Håndbold, møder de et formstærkt mandskab, som i den sidste kamp fulgte godt med i kampen mod Aalborg Håndbold, men måtte bøje sig til sidst.

Skanderborg har stabilitet – især hjemme

Skanderborg Håndbold, der trænes af Nick Rasmussen, har 6 point efter de første fem runder, mens Ribe-Esbjerg HH står noteret for det halve antal. Holdet har på hjemmebane vundet over Århus Håndbold (30-25) og TMS Ringsted (29-25), mens det er blevet til en overraskende udesejr over Skjern Håndbold (28-31). De sidste to udekampe er det blevet til nederlag – TTH-Holstebro (34-27) og Aalborg Håndbold (29-26).

Mathias fortsætter i REHH

Ribe-Esbjerg HH kan til kampen glæde sig over, at Mathias Jørgensen har sin underskrift på en forlængelse i klubben med endnu en sæson. Han spillede en glimrende kamp mod SønderjyskE, hvor han blev topscorer med 8 mål – heraf 5 på straffekast, hvor han i denne sæson er blevet førstevalg til denne disciplin.

Publikum kan glæde sig over, at Mathias fortsætter i klubben. Han viser altid spilleglæde – og dermed en værdifuld spiller for holdet (foto: Johnny Tauman)

– Forventer en tæt kamp!

Cheftræner Kristian Kristensen siger om den forestående kamp: – Vi har forberedt os rigtig godt både på banen og i teorilokalet, hvor vi sammen har fået en forståelse for de udfordringer vi står overfor. Skanderborg Håndbold har et rigtig godt og sammentømret hold, som har spillet sammen i 3 sæsoner. Det betyder, at vi skal forlænge vores topniveau, som vi har vist periodisk i mange kampe og ikke mindst lave et mindre antal tekniske fejl.
Kristian oplyser, at han kan stille med stærkeste opstilling, hvilket betyder, at både Besard Hakaj og Simon Birkefeldt er meldt spilleklar. – Og det skulle meget gerne give 2 point, så vi igen kan få kontakt med holdet på 8. pladsen. Jeg ærgrer mig stadig over, at vi mistede to point imod KIF, Kolding, lyder det fra cheftræneren.

RYK IND RIBE tror på en jætteindsats af hele holdet, men især Miha Zvizei. Og det skulle være tilstrækkeligt til en sejr på: (26-28).