Tekst & Collage: Johnny Tauman Foto: René Jørgensen
5. februar 2020
Fredag aften kl 18:30 i DOKKEN bliver det spændende at se, om det bliver Ribe-Esbjerg HH spillerne eller spillerne fra Skjern Håndbold, som først får nerverne kastet overbord i et særdeles vigtigt lokalopgør.
REHH slog overraskende Skjern Håndbold i første opgør med (27-29) – og derfor vil holdet stå bedst indbyrdes med et uafgjort resultat.
Begge hold dårlig fra start
Både REHH og Skjern Håndbold kom dårligt fra start efter EM-pausen. REHH tabte ude mod GOG Håndbold med (36-28) – og spillerne fik følgende besked i en Team-Time-Out godt et kvarter før tid: ”Vi skal ikke ligne idioter derinde”. Mon ikke cheftræneren har fået fortalt holdet, at kun en fælles indsats kan accepteres – og at der er fokus på returløbet og det ellers så sikre forsvar.

En fyldt DOKKEN med engagerede tilskuere kan blive forskellen – suppleret med en Miha i topform
Træner stoppet
Hvordan Skjern-spillerne tackler trænersituationen, er vanskeligt at forudse. På klubbens hjemmeside fremgår følgende – efter nederlaget på hjemmebane til Mors-Thy Håndbold på (24-27):
Cheftræner Patrekur Jóhannesson stopper i Skjern Håndbold med øjeblikkelig virkning.
Islændingen, der overtog trænerposten i sommer, havde sidste arbejdsdag i spidsen for de grønne tirsdag.
En beslutning, der var vemodig – men rigtig, siger bestyrelsesformand Carsten Thygesen.
– Jeg har den dybeste respekt for Patrekur Jóhannessons professionelle tilgang til trænerjobbet, og han er en mand, der er kommet med alt i sin tid hos os.
– Men det er ingen hemmelighed, at vi kæmper med tingene i øjeblikket, og har brug for ny energi i truppen frem mod slutspillet, siger Carsten Thygesen.
Claus Hansen, der til sommer oprindeligt var tiltænkt rollen som cheftræner, forfremmes derfor med øjeblikkelig virkning, mens den tidligere Skjern-anfører og nuværende medlem af det sportslige udvalg, Thomas Klitgaard, skal assistere Claus Hansen sæsonen ud på trænerbænken.
Kommer der en effekt af skiftet?
RYK IND RIBE tror på en intens fight – og uafgjort (28-28)











































































