Tekst Hasse Jørgensen, mandag den 13. januar
Det bliver et kendt ansigt, der i første omgang overtager stillingen som turistchef efter Jane Madvig Søndergaard.
Projektleder Pia de Place, der kommer fra turismedelen i Business Esbjerg, er per 1. februar konstitueret som ny turistchef. Det skriver Business Esbjerg i en pressemeddelelse.
At der er tale om en konstituering skyldes, at et nyt selskab til varetagelse af turismen i det sydvestjyske område ventes at være på plads i løbet af året, og det betyder en organisationsændring indenfor Business Esbjerg omkring turistarbejdet.
Jane Madvig Søndergaard forlader stillingen som turistchef for at indfri en gammel drøm om at blive lejrchef på og indehaver af Vejlby Fed Strand Camping nord for Middelfart.
– Jane Madvig Søndergaard har i mange år været et kendt ansigt i turismeerhvervet i Ribe, Esbjerg og på Fanø, og hun har på glimrende vis fungeret som turistchef i Fanø og Esbjerg kommuner. En god og personlig turismeservice overfor de mange gæster har stået Janes hjerte nært, og hun har samtidig formået at samle turismeerhvervet på tværs af by- og kommunegrænser, så turismeindsatsen nu er mere sammenhængende og slagkraftig end nogensinde før, udtaler direktør i Business Esbjerg, Susanne Nordenbæk i pressemeddelelsen.
Jane Madvig Søndergaard siger selv, at det er med både vemod og sommerfugle i maven, at hun nu forlader turistchefjobbet og de mange gode kollegaer og samarbejdspartnere i hele området.
– Nu venter et nyt og spændende kapitel, og jeg glæder mig rigtig meget til en helt ny hverdag på Vejlby Fed Strand Camping, som med sin fantastiske beliggenhed vil være min nye base, siger den afgående turistchef i pressemeddelelsen.









































































