Tekst Hasse Jørgensen, foto Esbjerg Kommune, tirsdag den 12. maj

Mens sagen om Projekthusets fremtid i Ribe af social- og arbejdsmarkedsudvalget er sendt tilbage til forvaltningen, arbejdes der politisk fortsat videre med sagen.

En af dem, der har kæmpet meget for huset på de indre linjer, er byrådsmedlem Anne Marie Geisler Andersen (R), der undrer sig over flere ting i sagsforløbet.

Blandt andet undrer det Anne Marie Geisler Andersen, at der i budgetteksten om Projekthuset står ”en mulig lukning”

– Hvad er det så, vi har besluttet? Det er en mulig lukning og ikke en faktuel lukning.

– Jeg er meget bekymret for den gruppe borgere, det drejer sig om. Jeg ved, vi skal have flere ud på arbejdsmarkedet, men de skal være klare til det. De skal hjælpes og forberedes til arbejdsmarkedet. Jeg vil have de menneskelige konsekvenser af lukningen belyst, siger Anne Marie Geisler Andersen.

Hun undrer sig også over, tilbuddet til udsatte grønlændere i Esbjerg, Oqqumut, blev genåbnet meget hurtigt efter, at det også i forbindelse med budgetforhandlingerne blev besluttet lukket.

– Vi oplever, at nogle sager, som egentligt er meget sammenfaldende, bliver behandlet forskelligt, siger det radikale byrådsmedlem.