Tekst Torben Ravnborg Nissen, pressefotos, mandag den 15. juni 2026

Nu kan festivalgæsterne gå på opdagelse i årets program og planlægge deres egen rejse gennem festivalweekenden den 19. og 20. september. Vil man med til de mest eftertragtede foredrag og workshops, er det nu, man skal købe armbånd og booke pladsbillet.

Fantasyfestival har nu offentliggjort det fulde program for årets festival i Esbjerg. Programmet kan ses på fantasyfestival.dk og hentes i fysisk form på nærmeste bibliotek. Samtidig åbner muligheden for at booke pladsbilletter til de foredrag og workshops, hvor der er begrænset antal pladser.

Når Fantasyfestival indtager Esbjerg den 19.-20. september, bliver byen igen fyldt med forfattere, bøger, rollespil, gaming, workshops, gøgl i gaderne, markedsstemning og magiske oplevelser for både børn, unge og voksne.

Festivalens fulde program rummer 160 unikke programpunkter, og tallet kan vokse frem mod festivalweekenden. Derfor er det nu, at festivaldeltagerne kan begynde at sammensætte deres egen rejse gennem et program, der breder sig over Hovedbiblioteket, Torvet, Musikhuset Esbjerg og flere andre steder i det centrale Esbjerg.

“Det er altid et særligt øjeblik, når vi kan lægge hele programmet frem. Nu kan gæsterne for alvor begynde at planlægge deres helt egen festivaloplevelse, og der er virkelig meget at vælge imellem. Uanset om man kommer for at møde forfatterne, købe nye bøger, hente ny inspiration om rollespil og gaming eller tage på det forrygende oplevelsesløb Fantasy Quest Esbjerg, venter der en weekend spækket med fortællinger og fællesskab knyttet op på fantasy-genren,” siger Jacob Holm Krogsøe, kreativ leder for program og indhold.

Book pladsbillet

Med programmet ude er det også nu, publikum skal være opmærksomme, hvis der er noget, de ikke vil gå glip af. Til en række foredrag og workshops er deltagerantallet begrænset. Her kræver det både armbånd til Fantasyfestival og en booket pladsbillet at sikre sig adgang.

“Vores klare anbefaling er, at man ikke venter for længe. Hvis der er et bestemt foredrag fx med en af de udenlandske forfattere, Niki Topgaard eller Hakkedrengene, man gerne vil opleve, skal man købe armbånd og booke pladsbillet,” siger Jacob Holm Krogsøe.

Bliv en del af fortællingen

Årets tema er heltens rejse, og temaet folder sig ud på tværs af festivalen. Et af de steder, hvor publikum selv bliver en aktiv del af eventyret, er Fantasy Quest Esbjerg. Her bevæger deltagerne sig gennem byen, løser gåder, møder karakterer og klarer udfordringer som en del af en fortælling, der udspiller sig i Esbjergs gader.

Også cosplay får en markant plads i årets program. Cosplay er en kreativ hobby, hvor deltagerne klæder sig ud som figurer fra bøger, film og spil. I cosplaykonkurrencen bedømmes de udklædte deltagere på catwalken i Musikhuset Esbjerg. Som noget særligt i år skal festivalens bedste heltekostume også findes.

115 stande

Fantasyfestival er også en festival, man går på opdagelse i. Inde på og ved Hovedbiblioteket, på Torvet og i Musikhuset Esbjerg finder gæsterne 115 stande, der både lørdag og søndag frister med bøger, kunst, spil, merchandise, håndværk, foreninger og meget mere fra fantasygenren.

Der bliver naturligvis også mulighed for at få stillet sulten og slukket tørsten undervejs.

For nogle begynder rejsen med et foredrag. For andre med en bog, et kostume, et rollespil eller en tur gennem de mange stande. Fælles for dem alle er, at festivalweekenden kan planlægges nu, hvor programmet er klar, armbånd til festivalen og billetter til Fantasy Quest Esbjerg er sat til salg, og pladsbilletterne kan bookes.